Geografia Tajlandii – zbiór ciekawych faktów i ciekawostek.

Physical Map of Thailand

źródło: http://www.visit-thailand.info/information-on-thailand/physical-map-of-thailand.htm

Tajlandia to kraj dla nas, Polaków egzotyczny w każdym tego słowa znaczeniu. W większości zaskoczy was pozytywnie i oczaruje swoim pięknem. Mam nadzieję, że zwrócicie również uwagę na jej problemy. Ludzie odwiedzający ten kawałek świata są w większości turystami świadomymi, którzy wiedzą czego chcą tak więc zapraszam do lektury mojej autorskiej pracy na ten temat. Zaczynamy od podstaw, czyli geografia Tajlandii. Przedstawię Wam kilka ciekawych faktów na temat tego magicznego azjatyckiego królestwa.

Ogólnie – kraj wolnych ludzi, ale czy uśmiechniętych?

Tajlandia jest na 51 miejscu pod względem wielkości krajem na świecie, tzn, że jest odrobinę mniejsza od Francji i o 2 województwa większa od Polski. Leży w sercu Azji Południowo – Wschodniej. Patrząc na mapę i wytężając wzrok zobaczycie iż jej kontury przypominają głowę z trąbą słonia- symbolu Tajlandii. Graniczą z nią prawdziwe perełki, jeszcze nie do końca okryte przez turystykę takie jak: Birma (Myanma), Laos, Kambodża i Malezja. Jej zielone i poszarpane wyspami brzegi oblewają wody, od południa i wschodu- Zatoki Tajlandzkiej, a od zachodu- Zatoki Bengalskiej (Morze Andamańskie, Ocean Indyjski). W kraju wolnych ludzi- Thai oznacza „wolny”, stolicą jest zlokalizowane w centrum kraju miasto aniołów, Bangkok. Tajlandię zamieszkuje 70 mln radosnych ludzi z czego większość to buddyści, tylko 4% stanowią muzułmanie zlokalizowani głównie na dalekim południu przy granicy z Malezją.

Rzeźba terenu – poczuj się jak w Jurassic Park!

Geografia Tajlandii jest dosyć zróżnicowana, szczególnie  gdy zwrócimy uwagę na rzeźbę terenu. W centrum, wschodzie i na zachodzie przeważają ogromne niziny z których raz na jakiś czas wyrastają wielkie tektoniczne wapniowe twory niczym w Jurassic Park. Od północy i od wschodu rozlewającą się po horyzont równinę ogranicza majestatyczna i dzika rzeka Mekong. Na północy kraju znajdują się góry sięgające głównie 2000 m n.p.m . Raczej nie nadają się do uprawiania snowboard’u. Są to góry młode, ale będąc tam można się pochwalić, że było się w Himalajach (no prawie) ponieważ tajskie pasma górskie są przedłużeniem pasm Himalajskich:) Południe królestwa to Półwysep Malajski, który na północ jest delikatnie górzysty, a na południu nizinny z potężnymi wapiennymi górami, które wyrastają nagle i tworzą nieodparte wrażenie iż za chwilę za którejś góry wyskoczy wielki dinozaur:) W Tajlandii, znajduje się wiele wysp i wysepek. Wszystkie są malownicze i na każdej z nich można znaleźć swój romantyczny zakątek.

Klimat – gorąco i jeszcze cieplej!

Klimat Tajlandii  jest tropikalny i gorący, oficjalnie monsumowy, ale monsumy nie są tu tak odczuwalne ja np. na półwyspie Indyjskim. Jest ciepło, w sumie rozróżniamy dwie pory – deszczowa (zielona) i sucha (w sumie też zielona). W porze deszczowej nie pada czasami w ogóle, czasami godzinę dziennie, czasami mrzy pół dnia. Zazwyczaj nie ma wielkich powodzi podczas których pływa się na krokodylach, ogólnie jest parno i ciepło, ale przyjemnie. Pora sucha powinna zacząć się na koniec października i kończyć w maju, ale od jakiegoś czasu spóźnia się i przychodzi raczej z drugą połową grudnia. W porze suchej, słońce świeci non stop. Ludzie nieprzyzwyczajeni mogą mieć problem z opalaniem w południe, ale pobyt w morzu gdzie woda ma 30 st. na pewno nas uratuje. W ogóle klimat na wyspach różni się od tego na lądzie tym, że jest łagodniejszy, więc wypoczynek tylko na wyspie!

Wody, flora i fauna – tak wygląda Eden.

Geografia Tajlandii to również woda . Rzek, rzeczek i strumyków jest bez liku, umożliwia to klimat i rzeźba terenu. Jeziora są piękne i totalnie zapomniane turystycznie co jest szansą na mega przygodę, na przykład nad jeziorem Cheow Larn w parku narodowym Khao Sok. Wyobraźcie sobie jeden z najstarszych lasów tropikalnych na świecie, który istnieje od 160 mln lat. Zalany wodą, wielkie 500 metrowe ściany porośnięte dżunglą i wy płynący na małej tajskiej łodzi do pływających domków zlokalizowanych w totalnej dziczy bez kontaktu ze światem. To jest Khao Sok.

Flora i Fauna… powiem tylko tak: dżungla, słonie, tygrysy, małpy, dżungla, rekiny, manty, papugi, warany, bawoły, kolorowe węże, dżungla, miliony orchidei. Ogólnie temat Mekong. Jest wszystko czego polak oczekuje od kraju tropikalnego, do tego na wyciągnięcie ręki. To w jaki sposób odbywa się dbanie o te zwierzęta to już inna sprawa do dyskusji przy piwie na wyspie.

Geografia Tajlandii-zbiór ciekawych faktów i ciekawostek.

Jezioro Cheow Larn, autor zdjęcia: Dominik Kowalski( Luty 2014)

autor artykułu „Geografia Tajlandii”- Tomek Biegaj