Kambodża w pigułce – plan podróży na kilka dni do tygodnia.

Kambodża w pigułce-plan podróży na kilka dni do tygodnia.

Kambodża i jej sąsiedzi.

Kambodża plan podróży – Siem Reap – kiedyś wioska zabita bambusem. Obecnie spore miasto, które urosło obok ruin Imperium Khmerów, które panowało tą częścią Azji od 802r do 1432r. Angkor jest starą stolicą imperium, rozciąga się na powierzchni 400 km2 i jest ogromna mozaiką magicznych świątyń, budowli kamiennych, piramid , zbiorników wodnych itd.. Mieszanka stylów architektonicznych, hinduistycznych i buddyjskich powoduje zawrót głowy, ale to sprawdzicie sami, co chcecie to doczytacie, porady co do zwiedzania Angkoru:

Najlepiej spędzić tam minimalnie 2-3 dni (można i tydzień, wszystko zależy od waszego czasu). Wejściówka kosztuje, z tego co pamiętam 25$ na kilka dni. Jedną z opcji dla grup jest bus, ale to nuda i drogo. Moim zdaniem najlepsza opcja na 2 dni to Tuk Tuk do którego wejdą na luzie 4 osoby.

Kambodża plan podróży- kilka dni do tygodnia-Sieam Reap-Phno Penh.

Kambodża plan podróży. Przejażdżka Tuk Tukiem po Siem Reap to max 3 $, autor zdjęcia: Bianka Czykier-Biegaj (luty 2015)

Big Circle i Small Circle – o co chodzi?

Dzień pierwszy to BIG CIRCLE – kilkadziesiąt km- czyli duży krąg, jest tam w miarę mało turystów, poznacie świątynie, budowle, schowane daleko w dżungli, no po prostu baja. Jest to dobry wstęp na small circle. Uwaga jak będą was namawiać aby za kilka $ pojechać do Bantalei Srei to zalecam mówić NIE, jest to bardzo daleko, a w porównaniu do innych świątyń MARNUJECIE CZAS. To ich takie odpicowane miejsce gdzie koszą hajs z białych turystów:) Koszt tuk tuka na big circle to około 20$- 25$ na cały dzień.

Drugi dzień- SMALL CIRCLE – kilkanaście, a może 20 km, ale mnie niż w dużym kole – mniejsze koło to wycieczka, po najbardziej popularnych i majestatycznych świątyniach, duuuuuuuuuuuuuużo ludzi, ale znajdziecie miejsce dla siebie na pewno. Zajmie to wam cały dzień, świątyń może jest mniej niż w big circle, ale są dużo większe i rozbudowane. Koszt to ok. 15$ za tuk tuk, za dzień.
Bierzcie ze sobą picie i trochę jedzenia bo na trasach jest drogo w porównaniu do miasta, nastawiajcie się na całodzienne zwiedzanie.

Kambodża plan podróży- kilka dni do tygodnia-Sieam Reap-Phno Penh.

Kambodża plan podróży. Jedna z Khmerskich świątyń. Po za głównym szlakiem też jest ich sporo, tak samo piękne i wolne od mas turystów. Siem Reap 2015, autor:Tomasz Biegaj

Trzeci dzień – Angkor na rowerach? Czemu nie!

Jeśli macie czas, to wycieczka rowerem, wypożyczacie w swoim hotelu za jakieś śmieszne pieniądze i jedziecie gdzie chcecie, zapewne do Angkor Wat na chill out.

Kambodża plan podróży- kilka dni do tygodnia-Sieam Reap-Phno Penh.

Kambodża plan podróży. Wycieczka rowerowa-dzień 3- wypożyczenie takiego roweru to 1$, autor zdjęcia: Tomek Biegaj (luty 2015)

Przewodnik– możecie wynająć pana Khmera na dzień lub dwa za jakieś pieniądze, albo zrobić jak ja, kupiłem książkę Ancient Angkor w której jest dokładnie opisana każda świątynia i przewodnika wziąłem na najbardziej popularne świątynie-Angkor Wat (stoją tam przed wejściem i czekają na turystów).

Kambodża plan podróży- kilka dni do tygodnia-Sieam Reap-Phno Penh.

Kambodża plan podróży. Wejście do Angkor Wat…2015, autor: Tomasz Biegaj

 

Kambodża plan podróży- kilka dni do tygodnia-Sieam Reap-Phno Penh.

Kambodża plan podróży. Dżungla powoli pochłania budowle, autor zdjęcia: pan Chińczyk (luty 2015)

Centrum nowoczesnego Siem Reap – Pub Street, chińska mieszanka.

Siema Reap – jest tam od groma CHIŃCZYKÓW, ja osobiście nastawiałem się na biedne azjatyckie miasto, a było to WYPASIONE turystyczne miasto z mega hotelami, knajpami, promenadami, samochodami! Wieczorem można się przejść po Pub Street, ale ogólnie turysta na turyście, no trochę jak nasze polskie Krupówki.

Jedzenie Khmerskie dobre, ale nie dorasta tajskiemu do pięt. Próbować wszystko oprócz pająków, skorpionów i robaków, nie chodzi o obrzydzenie, ale o to że oni je zabijają środkami chemicznymi – łatwo i szybko, później pieką na grillu. Szczęśliwi turyści to jedzą, na pewno nie wszędzie tak jest, ale wiem od lokalesów, że normalna to praktyka (w Tajlandii też!!!). My spaliśmy w Les Parigots Guesthouse. Jest tani i z bardzo dobrym standardem, czysty, 15 minut na pieszo wolnym tempem od centrum, bezpieczna okolica, przy ruchliwej drodze ale da się przeżyć. Dla nas ważna była cena. Możecie szukać na bookingu czegoś innego, a i ten hotel oferuje darmowy transport z lotniska:)

Kambodża plan podróży- kilka dni do tygodnia-Sieam Reap-Phno Penh.

Kambodża plan podróży. Pub street w Siem Reap. 2015, aytor: Bianka Czykier-Biegaj

Phnom Penh – historia ze stolicą i nazistami w tle…

Phnom Penh to chaotyczne miasto z wieloma kontrastami. Bieda, bogactwo, grubi, chudzi itd. Norma jak wszędzie, ale tutaj to czuć jakoś bardziej w powietrzu. Najbardziej wkur#$li mnie niemieccy naziści, TAK NAZIŚCI. Starsi goście cali tatuażach… swastyki to był najdelikatniejszy przekaz na ich skórze. Kambodża i jej frywolne przepisy imigracyjne to raj dla takich dżentelmenów.

Phnom Penh – stolica Kambodży, dojechaliśmy tam autobusem nocnym (można też łodzią, ale dla nas było zbyt za drogo)…zapłaciliśmy nieduże pieniądze i jechaliśmy całą noc drogą dziurawą i wyboistą w autobusie kuszetce. Z łóżkami podwójnymi prawdziwymi, wifi na pokładzie i klimą. Uwaga jeśli podróżujesz sam to możliwe że będziesz spać obok pięknej szwedki lub starego, pachnącego kauczukiem Khmera.

Złych ludzi można spotkać wszędzie.

Miasto jest ogromne, agresywnie rozbudowywane. Nie wygląda to na pewno na 3 świat. Warto przespacerować się nad klimatycznym, krupówkowym brzegiem Mekongu. Spacer po mieście jest świetnym przeżyciem, szczególnie jeśli wchodzicie w te bazarki i miejsca, które na pierwszy rzut oka wydają się być składowiskiem wszystkiego. No i na pewno musicie odwiedzić muzeum S-21, taki kambodżański Oświęcim. W latach 1970-75 Pol Pot – dyktator Kambodży, który był bardzo wykształcony, zrobił komunistyczną rewolucję i wybił całą inteligencję. Wystarczyło, że nosiłeś okulary, a już był to pretekst do tortur i zabicia. S-21 to szkoła przerobiona w tamtych czasach na więzienie w którym dochodziło do nieludzkich zbrodni.Oprócz S-21 można pojechać na Pola Śmierci za miastem. My tego nie zrobiliśmy, wystarczył nam widok w muzeum.

Na deser wkur#$li mnie niemieccy naziści, TAK NAZIŚCI. Starsi goście cali w tatuażach… swastyki to był najdelikatniejszy przekaz na ich skórze. Przyszli do knajpy cali na czarno z anty jude na koszulkach. Normalnie nie wytrzymałem podszedłem do ich stolika i prawie kulturalnie im nawrzucałem co o nich myślę za co Biana chciała mnie zabić. Oni tylko parsknęli śmiechem… Kambodża i jej frywolne przepisy imigracyjne to raj dla takich dżentelmenów.

My spaliśmy w słabym miejscu więc nie będę polecać. Warto znaleźć coś blisko „river side”. Poruszanie po mieście Tuk Tukami. Wszystko łatwo dostępne.

Kambodża to piękny kraj, sporo nie zobaczyliśmy, ale swoje zdanie wyrobiliśmy. Jedziesz do Tajlandii??? Przeczytaj Plan podróży-2 tygodnie w Tajlandii nie do końca przetartym szlakiem.

Kambodża plan podróży- kilka dni do tygodnia-Sieam Reap-Phno Penh.

W drodze do hotelu w centrum Phnom Penh. 2015 autor: Bianka Czykier-Biegaj

 

Kambodża plan podróży- kilka dni do tygodnia-Sieam Reap-Phno Penh.

Spacer promenadą nad Mekongiem. 2015, autor: Bianka Czykier-Biegaj

 

Kambodża plan podróży- kilka dni do tygodnia-Sieam Reap-Phno Penh.

Kambodża plan podróży. Prawie jak nasz Kościół:)2015, autor: Bianka czykier-Biegaj

autor artykułu”Kambodża plan podróży- kilka dni do tygodnia-Sieam Reap-Phno Penh.” Tomasz Biegaj