Koh Lanta nurkowanie- przewodnik bardzo praktyczny.

Koh Lanta nurkowanie- przewodnik bardzo praktyczny.

Koh Lanta – mapa nurkowisk.

Koh Lanta Nurkowanie – nurkowanie bezpośrednio wokół wyspy jest niemożliwe ze względu na zbyt bliską odległość od stałego lądu. za tym idzie mała średnia głębokość i zła widoczność. Aby nurkować w miejscach o dużej atrakcyjności  i ciekawych walorach przyrodniczych, lokalne centra nurkowe organizują jednodniowe rejsy na Koh Phi Phi, Koh Bida, Anemone Reef, Shark Point, King Cruiser.

Jednak ja proponuje wyprawy do parku narodowego Koh Haa, który położony jest w odległości 30 km od Lanty. „Koh” to wyspy, a słowo „Haa” oznacza cyfrę pięć. Archipelag pięciu wysp, do którego dotarcie z Koh Lanty zajmuje około 1h 45 min dużą, wygodną łodzią. Innym rozwiązaniem jest „speed boat”- 45 min – jest szybka, bujająca i mniej komfortowa. Zazwyczaj wykonuje się tam dwa nurkowania na wybranych  spośród czterech najpopularniejszych nurkowisk. Wybierane są na ogół pod względem występujących danego dnia prądów oraz falowania. Jest to miejsce idealne na nurkowania „rozgrzewkowego, przypominającego”, intro nurkowe, głębokości maksymalnej 20-25m. Najciekawiej jest do 18 m.

Koh Haa – Perła Morza Andamańskiego, Zatoki Bengalskiej, Oceanu Indyjskiego i w ogóle wszystkiego.

Prądy na Koh Haa występują często, ale dużym plusem tego miejsca jest to, że bardzo łatwo się przed nimi schować za jedną z wysp, tak samo można robić z falowaniem. Widoczność jest najlepsza spośród wszystkich nurkowisk w tej części Tajlandii, najczęściej około 20-25 m, bywa 40 m choć czasami kiedy są „zimne” prądy może spaść nawet do 8-10 m. Temperatura normalna to około 29 stopni. Ko Haa jest wyjątkowa pod względem występującej flory i fauny, standardowo można zobaczyć skrzydlice, mureny, szkaradnice, wielkie barakudy, małe krewetki, tuńczyki, żółwie, lucjany i wiele innych ryb tropikalnych. W sezonie 2013-2014 widziałem kilka razy rekina wielorybiego, sześcio metrowe manty i przypadkowo rekiny rafowe.

Koh Lanta nurkowanie- przewodnik bardzo praktyczny.

Koh Lanta nurkowanie-Koh Haa z lotu ptaka- źródło: http://scubafish.com/diving/dive-sites/koh-haa/

Koh Haa 1 – Neua – wpłyń do komina!

Jest to pierwsza z wysp gdzie nurkowanie zazwyczaj odbywa się na ścianie południowej, która „kryje” nas przed prądem z północy. Wejście do wody odbywa się zazwyczaj tuż przy pionowej ścianie, która schodzi do 18 m gdzie są ogromne podwodne skały pomiędzy którymi jest odsłonięty korytarz. Najlepszym planem na nurkowanie w tym miejscu, (jeśli grupa jest w miarę zaawansowana) jest zanurzenie się przy ścianie na ok 5 m, dopłynięcie do podwójnej szczeliny, przez którą można dostać się do sporego pomieszczenia z dostępem światła, gdzie gromadzą się duże ławice małych kolorowych rybek, zatrzymując się na chwilę, można wsłuchać  się w odgłos rozbijających się fal o wyspę.

Po wypłynięciu z drugiej strony i skręceniu w lewo jest dziura w skale, która na początku wydaje się mała, ale po wpłynięciu do niej „głową w dół” można przejść w szerszy korytarz który kończy się na 18 m. Po wypłynięciu nad dnem możemy oddać się zwiedzaniu zakamarków i małych tuneli przy ogromnych skałach. Następnie skręcamy w lewo lub prawo, powoli wynurzamy przy pionowej koralowej skale. Bardzo rzadko ale można spotkać, rekina wielorybiego, mantę, rekina Leopardziego. Nurkowanie zazwyczaj kończy się w miejscu w którym się zaczęło i warto to zrobić wynurzając się tunelem do 5 metra, odbić od skały i wtedy zrobić przystanek bezpieczeństwa.

 

Koh Lanta nurkowanie- przewodnik bardzo praktyczny.

Koh Lanta nurkowanie- Mapa archipelagu Koh Haa

Ko Haa 2 i 4 – Lagoon – leniwa rekreacja w rajskim klimacie.

Piękne miejsce z białym grubym piaskiem, idealne na nurkowania dla zaawansowanych jak i kurs, snoorkling oraz „ pierwsze kroki pod wodą”. Występuje tam sporo koralowców, z laguny można popłynąć w kierunku jednej z malutkich wysepek 2 lub 4 w zależności od prądu, który czasami może być naprawdę mocny ze względu tworzącej się tam „rzeki” pomiędzy wyspami najczęściej w godzinach 9:00 do 11:00. Jeśli grupa jest zaawansowana polecam opłynięcie dwóch wysepek. Na godzinę nurkowania z normalnym tempem płynięcia i zużycia gazu na pewno wrócicie do łodzi, która zazwyczaj w tym miejscu stoi na boi. Super widoki na ławice Barakud i Tuńczyków, często spotykane żółwie, dużo Rozdymek, Kominów, rafy na pionowych ścianach.

Koh Haa 5 – Yai – zapraszamy do ogromnej, podwodnej groty!

Najpopularniejsze nurkowiska ze względu na dwie duże groty – katedry. Drop – czyli miejsce rozpoczęcia nurkowania zależy od prądów. Pierwszy rodzaj to plaża – jaskinia, gdzie można wskoczyć do wody przy małej plaży i po 35-40 minutach płynięcia z prądem wzdłuż rafy, ściany i wielkich skał dopływamy do grot. Wejście grot jest na 12 m, najlepiej jest zacząć od tej po lewej stronie patrząc na wyspę czyli do tej mniejszej i tu przechodzimy do powolnego wynurzania.

Przejście do większej groty zaczyna się na ok 9 m. Nurkowie, którzy nie boją się nadszarpnięcia profilu nurkowania mogą wynurzyć się do powierzchni i przez minutę podziwiać pięknych formacje skalne na suficie jaskini, możemy normalnie porozmawiać, posłuchać szumu fal. Po zanurzeniu kierujemy się do drugiej jaskini, gdzie opadając na dno w kierunku tylnej ściany możemy zobaczyć wejście do ciasnego i ciemnego tunelu – tam nie wpływamy tylko odwracamy się i płyniemy w kierunku ogromnej niebieskiej poświaty. Przed wypłynięciem przez ogromną dziurę możemy obejrzeć się w lewo, gdzie jest krótki, ale dający dożo satysfakcji tunel do wyjścia z boku jaskini. Po wypłynięciu na zewnątrz kierujemy się w prawą stronę. Za ścianą na polu koralowca będzie czekała łódź, w przypadku odwrotnych prądów odwracamy cały plan i wynurzamy się przy plaży.

Koh Lanta nurkowanie- przewodnik bardzo praktyczny.

Koh Lanta nurkowanie- Jestem na tym zdjęciu osobiście:) Ko Haa 5- jaskinia nr 3, zdjęcie wykonał Christophe Rouziou (listopad 2013)

Koh Haa 6 i 3 – trochę nuda.

Koh  Haa 6 – rafowy ogród, ciekawe miejsce, bardzo rzadko odwiedzane. Duża ilość koralowców, mało skał. Dla miłośników poszukiwania małych rzadko występujących rybek, lub dla optymistów w spotkaniach z dużymi rybami, które występują tam kilka razy w roku.

Koh Haa 3 –  miejsce nurkowe po drugiej stronie Lagoon. Nurkowanie głównie w przypadku dużych fal nadchodzących ze wschodu. Najmniej ciekawe, ale jeśli już się tam znajdziecie, napierajcie na płynięcie „lewą ręką”, ta strona jest ciekawsza od pustkowia na drugiej stronie.

Koh Lanta Nurkowanie – Nurkowiska klasy światowej! Hin Daeng i Hin Muang.

Wielu płetwonurków i renomowanych portali nurkowych jak „Dive the world” uważa to miejsce za top 10 miejsc nurkowych na świecie Hin Daeng – Hin Muang. Najpiękniejsze i najgłębsze miejsca nurkowe w Tajlandii oddalone o około 200 m od siebie położone na otwartych wodach morza Andamańskiego. Znajdują się w odległości ok 60 km od wyspy Koh Lanta. Czas dotarcia na miejsce zajmuje od 1:30 do 4 godzin, w zależności z której części wyspy Koh Lanta się wypływa i jakim typem łodzi.

Miejsce nurkowe ze względu na położenie i typ nurkowania (nurkowanie przy ścianie, nurkowanie w prądzie). Przeznaczone jest dla nurków zaawansowanych, idealne dla miłośników podwodnej fotografii ze względu na bardzo dobrą widoczność i monumentalne formacje skalne.

Koh Lanta nurkowanie- przewodnik bardzo praktyczny.

Hin Daeng- koralowce, zdjęcie wykonał Christophe Rouziou ( listopad 2013)

Hin Daeng – Majestatyczne Manty…

Hin Deang (Czerwona Skała) – jest olbrzymią skałą podwodną z 2-3 metrowym szczytem wystającym nad powierzchnię wody.

Budowa skały jest bardzo zróżnicowana. Od ścian dochodzących nawet do 55m ze strony południowej i 33m ze strony północnej, delikatnego stoku opadającego do 50m w stronę wschodnią po kanion wcinający się w skałę od strony zachodniej o głębokości 12 m i szerokości do 15m. Najciekawsze nurkowanie jest do głębokości 20m gdzie można podziwiać ciągłe polowanie tuńczyków, okazałe strzępiele, skrzydlice, krewetki i langusty chowające się w szczelinach, niezliczoną ilość ślimaków Nagoskrzelnych, Skorpeny ,przepiękne miękkie korale oraz Manty krążące nad nurkami. Czasami zdarzy się rekiny wielorybi przepływający w błękicie. Miłośnicy głębszych nurkowań przy odrobinie szczęścia mogą spotkaćżarłacza tępogłowego.

Hin Muang – gotowy na głębokość, prądy, i Manty x10??!!

Hin Muang (Purpurowa Skała) – podwodna góra położona w kierunku wschód – zachód o długości około 200 m, szerokości do 20 m i ścianami opadającymi do 60 m. Najwyższy szczyt góry jest na głębokości 8 m. Często występują prądy.

Nurkowanie tu ciekawe jest zarówno głębokie jak i płytkie. Manty można spotkać od 30 m do 10 m głębokości, często na płytkiej wodzie mają  stację czyszczenia lub po prostu zawisają na czubku skały gdzie występuje najmocniejszy prąd i filtrują wodę z planktonu – ich pokarmu. Często spotykany jest również rekin wielorybi. Góra pokryta jest ogromną ilością miękkich korali a wokół pływają duże ławice ryb. Na filmiku moje bliskie spotkanie z Mantą podczas nurkowania na Hin Muang.

 

Rajskie wyspy Koh Rok, idealne na randkę:)

10 km od „Czerwonej” i „Purpurowej” skały znajdują się rajskie wysepki Ko Rok. Jest tam biały drobny piasek, błękitna woda oraz licznie występujące Warany, Ko Rok często jest porównywana do Malediwów.

Najbardziej na południe wysuniętą wyspą, która przyciąga turystów nurkowych ze względu na walory przyrodnicze jest Ko Lipe. Jest to mała wysepka przy granicy z Malezją, od kilku lat jest agresywnie zabudowywana i niszczona jak Ko Phi Phi.

Opis innych miejsc nurkowych do których możesz wybrać się z Koh Lanty znajdziesz w artykułach: nurkowanie KOh Phi Phi lub nurkowanie Koh Phuket lub nurkowanie Koh Similan lub nurkowanie Koh Samui.

autor artykułu „Koh Lanta nurkowanie- przewodnik bardzo praktyczny.” Tomasz Biegaj