Koh Phi Phi nurkowanie – przewodnik turystyczno-podwodny po wyspach.

Koh Phi Phi nurkowanie – przewodnik turystyczno-podwodny po wyspach.

To nie Phi Phi, ale też fajne:)

Koh Phi Phi nurkowanie. Dwie wyspy będące parkiem narodowym Ley – niezamieszkana i Don- zamieszkana. Swoją popularność zawdzięczają wyjątkowej naturze, ogromnym wapniowym skałom i pięknym małym plażom.

Koh Phi Phi – raj, Chińczycy, Di Caprio, Chińczycy.

Monstrualnych wymiarów turystyka rozpoczęła się po emisji filmu „Niebiańska Plaża” z Leonardo Di Caprio w roli głównej. Tsunami z 2004 roku zniszczyło większość chaotycznie wybudowanych budynków na wyspie i przyniosło nadzieję na to, że władze zmienią swoje postępowanie i w mądry sposób odbudują infrastrukturę. Niestety po kilku latach okazało się, że walory naturalne Ko Phi Phi po raz kolejny przegrały z resortami i hotelami. Chłonność turystyczna tego miejsca jest przekroczona wielokrotnie. Turystyka nurkowa, która korzysta z anormalnej liczby turystów staję się przemysłem, który wprowadza pojęcie masowej turystyki n

urkowej. Powoduje ona stopniowe niszczenie rafowy koralowej, jeszcze nie odbudowanej po tsunami. Pomimo tego wokół Phi Phi znajdziemy miejsca które ciągle zachęcają świadomego płetwonurka do odwiedzenia.

Koh Phi Phi nurkowanie - przewodnik turystyczno-podwodny po wyspach.

źródło: http://scubafish.com/diving/dive-sites/koh-phi-phi/ 05.01.2017

 

Pod wodą szansa na rekina i słabą widoczność…

Wśród najciekawszych miejsc nurkowych blisko wysp znajdują się nurkowiska zlokalizowane pod ścianami Phi Phi Ley, ściana Palong, pod którą nie znajdziemy wielu formacji skalnych i dużych głębokości,

ale w większości nurkowań przy dobrej widoczności jest szansa na zobaczenie wielu rekinów Czarnopłetwych, szybkich i bardzo ruchliwych. Nurkowanie w okolicach Maya Bay, Maya Corner mogą być ciekawe ze względu na występujące tam żółwie morskie. Niestety najczęściej występuje tam słaba widoczność i większość turystów nie jest zadowolona z walorów tego miejsca. Około 30 minut rejsu łodzią od strony Phi Phi w kierunku wyspy Ko Phuket znajduje się popularne miejsce nurkowe „Shark Point”, „Anemone Reef” oraz wrak statku „King Cruiser”. Wszystkie w bliskiej odległości od siebie. Są to nurkowiska dla zaawansowanych płetwonurków ze względu na mocne prądy, duże głębokości i duże falowanie na powierzchni ze względu na położenie na otwartym morzu. W przypadku dobrej pogody nurkowanie w tych miejscach może być bardzo dobrej jakości.

„Anemone reef” czyli rafa Zawilców morskich, jest skałą schodzącą do głębokości 24 m. Jej opłynięcie zajmuje około 15 minut, ale jest rajem dla płetwonurków szukających mikro organizmów morskich takich jak „Ornate Ghost Pipe”, Koniki Morskie, mini kraby, Szkaradnice.

„Shark Point”, czyli Punkt Rekinów, jak sama nazwa wskazuje jest miejscem gdzie łatwo spotkać rekiny Leopardzie oraz małe ławice Wielkich Barakud. Na wraku choć zazwyczaj panują złe warunki, nurkowie spotykają ogromną liczbę Skrzydlic i Lucjanów.

Dwie perełki Ko Bida Nai i Nok!

Najlepszym miejscem do uprawiania turystyki nurkowej blisko Phi Phi są dwie wystające z morza duże skały Ko Bida Nai i Ko Bida Nok. Ko Bida Nai to wyspa leżąca bliżej Phi Phi. Jest tam duża ściana schodzącą do 30 m, rozbudowaną rafą, widocznością około 10 – 12 m. Nurkowisko słabo oceniane w porównaniu do Ko Bida Nok, z laguną w której na piaszczystym dnie znajdziemy Płaszczki z kolcami jadowymi, ośmiornice i węże morskie. Wybierając południową część skały wpłyniemy w podwodne wąwozy, tunele i nawisy podobne do tych na Similanach.

Wybierając północną stronę wpłyniemy w łagodny obszar z małymi ścianami i skałami. Widoczność zazwyczaj dużo lepsza niż na Ko Bida Nai. W połowie drogi z Phi Phi na Koh Lanta znajduje się Hin Bida, miejsce na otwartym morzu w którym występuje duża liczba rekinów Leopardzich, Sepii i agresywne w trakcie tarła Rogatnice. Skały podwodne układają się w plan dłoni z czterema palcami, maksymalna głębokość dochodzi do 18 m.

Interesuje Cię nurkowanie w Tajlandii zajrzyj na inne nurkowiska, np Koh Phuket.

Koh Phi Phi nurkowanie - przewodnik turystyczno-podwodny po wyspach.

Koh Phi Phi nurkowanie-Koralowe wulkany Koh Bida Nok- autor zdjęcia Christopher Rouziou ( listopad 2013)

Autor artykułu „Koh Phi Phi nurkowanie – przewodnik turystyczno-podwodny po wyspach.” Tomasz Biegaj