Koh Similan nurkowanie – wyjątkowe nurkowiska pierwszego sortu.

Koh Similan nurkowanie-wyjątkowe nurkowiska pierwszego sortu.

Nurkowiska Koh Similan.

Najbardziej atrakcyjny jest znany na całym świecie morski Park Narodowy Mu KoH Similan, który jest we względnie bliskiej odległości od Khao Lak i wyspy Phuket skąd są organizowane kilkudniowe rejsy nurkowe. Walory przyrodnicze tego parku są najwyższej klasy. Formacje podwodne i przede wszystkim flora i fauna zachwycają nawet doświadczonych płetwonurków. Najbardziej pożądanym walorem tego miejsca, przez niemal 100 % płetwonurków przyjeżdżających na rejsy w ten rejon świata jest nurkowanie z największą rybą na świecie czyli Rekinem Wielorybim lub majestatyczną Mantą.

Koh Similan nurkowanie-wyjątkowe nurkowiska pierwszego sortu.

Rekin Wielorybi i Manta w jednym kadrze. źródło:http://www.mantatrust.org/in-the-field/mexico-caribbean/ 05.01.2017

Koh Similan – archipelag dziewięciu wysp.

Nazwa parku pochodzi od malajskiego słowa sembilan co oznacza dziewięć. Tyle wysp liczy archipelag. Skały budujące wyspy Similan są piękne tak samo na powierzchni gdzie jest biały piasek jak i pod często krystalicznie czystą wodą (przejrzystość sięga 40 m choć podczas zimnych prądów może spaść nawet do 10 m). Pod powierzchnią wody możemy zobaczyć, tunele w skałach, wąwozy, przepaści schodzące do kilkudziesięciu metrów, nawisy skalne, łuki porośnięte koralowcem i wiele innych formacji budujących istny labirynt piękna. Wokół wysp istnieje 19 miejsc nurkowych. Każde jest inne.

 

Przykładowo, wokół wyspy numer 1 znajduje się miejsce Ko Huyong. Skały tworzą mieszaninę skalnych półek i nawisów wśród których są wejścia do jaskiń i korytarzy. Przy wyspie numer 4 gdzie jest 40 metrowa ściana koralowa, spotkamy rekiny rafowe Czarno i Białopłetwe.

Wyspa numer 7 to żywe akwarium, gdzie skały tworzą podwodny teatr, opadając na gł. 30 m. Możemy tam podziwiać duże ławice ryb. Między innymi Lucjanów, Barakud, Tuńczyków, w małej odległości od koralowca niebezpieczne Skrzydlice, Szkaradnice czy Ośmiornice, a na dnie rekiny Leopardzie.

Wyspa numer 8 – fantastico!

Przy wyspie numer 8 – jest „rafa Fantastyczna”, popularne miejsce gdzie w przedziale głębokości 15 – 50 m występują oprócz skał koralowce madreporowe, ukwiały, koralowce tęczowe, gorgonie w których możemy znaleźć rzadkie okazy krewetek Harlekinowych czy Koników Morskich. W miejscu nazwanym Punkt Bożego Narodzenia, obok wyspy numer 9 występują mocne prądy, które umożliwiają bardzo lubianą wśród płetwonurków metodę pływania „jedna droga”. Oznacza to dryfowanie wraz z prądem z punktu „a” do „b” co umożliwia, minimalne zużycie czynnika oddechowego oraz pozwala na spokojne obserwowanie mijanego świata podwodnego. Szczęśliwcy mogą zobaczyć rekiny Wielorybie lub Manty, najczęściej występują w miesiącach od lutego do maja.

Safari na Similany najlepiej organizować z pobliskiego Khao Lak.

Około 60 km na zachód od Khao Sok znajduję się miejscowość Khao Lak położona nad Morzem Andamańskim, zniszczona doszczętnie w 2004 r. przez Tsunami. Podźwignęła się z ruin i obecnie jest jednym z najnowocześniejszych resortów w Tajlandii. Turystyka nurkowa jest rozwinięta na wysokim poziomie między innymi dzięki zachowanym walorom przyrodniczym w formie morskiego parku narodowego Khao Lak, który znajduje się bardzo blisko stałego lądu. Khao Lak obfituje w nowo odkryte rafy koralowe, w których dzięki mocnym prądom występują ogromne Gorgonie, połacie koralowca miękkiego, duże ławice tuńczyka, czy ławice lucjanów. Jednak nie to przyciąga płetwonurków z całego świata. W Khao Lak znajdziecie dziesiątki baz nurkowych, które non stop organizują wycieczki jedno-kliku i kilkunastodniowe na Similany.

Jeśli planujesz safari na Similanach, chętnie posłużę radą gdzie co i jak. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nurkowisk w Tajlandii zapraszam do kolejnych artykułów.

Koh Similan nurkowanie-wyjątkowe nurkowiska pierwszego sortu.

Życie pod wodą w Morzu Andamańskim, autor zdjęcia: Christophe Rouziou (listopad 2013)

autor artykułu „Koh Similan nurkowanie-wyjątkowe nurkowiska pierwszego sortu.” Tomasz Biegaj