Komunikacja w Tajlandii – od samolotu do tuk tuka,transportowy raj podróżnika!

Komunikacja w Tajlandii-od samolotu do tuk tuka,transportowy raj podróżnika!

Polski pilot Tuk Tuka na wyspie Koh Lanta, autor zdjęcia- Dominik Kowalski ( luty 2014)

Komunikacja w Tajlandii to prawdziwy raj dla podróżnika. Nigdzie na świecie z taką łatwością nie organizowałem przejazdów jak w tym pięknym kraju. Można powiedzieć, że po wyjściu na ulicę to transport szuka Ciebie. No dobra, ale jak się przemieszczać po Tajlandii? Po miastach możecie poruszać się:

TAXI – praktyczne porady jak nie dać się oszukać przez uśmiechnięte tajskie złotówy.

TAXI – w Bangkoku jest tanie i jeśli w miarę się pilnujecie to tanie będzie, ale musicie być uważni, ja mój pierwszy raz pamiętam do dziś, zostałem wydymany że HO HO. Co z tego, że jechałem taksówką zieloną (publiczną) i zmusiłem gościa do włączenia taksometru. Obwiózł mnie po mieście, zgarnął masę kasy z uśmiechem na ustach, że ogolił kolejnego faranga (śmieszne określenie białego). Co trzeba zrobić?

Na pewno ustalić przed startem maksymalną stawkę dojazdu, na pewno będą się stawiać, ale jak zaczniecie odchodzić to was zgarną, uwaga na taksówki darmowe… na świecie nic za darmo nie ma, będzie was wozić po sklepach kolegów, powie, że nic nie będziecie musieli kupić, a jak się okaże, że nic nie chcecie tylko wracać do hotelu to się wkurzy i zostawi was w jakiejś dziurze, może być co najmniej niefajnie, dlatego lepiej złapać normalną taksę. Po za Bangkokiem rządzi taksówkarska mafia, szczególnie na Phukecie więc tak czy inaczej was ogolą z kasy, tak samo jak w Warszawie:) Nie przestraszcie się taxówek typu pick up. Z tyłu są zazwyczaj dwie ławeczki i zadaszenie. Idealna na gorące dni do kilugodzinnych wycieczek.

Komunikacja w Tajlandii-od samolotu do tuk tuka czyli raj dla podróżnika.

Czas na przejażdżkę z ujaranym kierowcą! Dowiedzieliśmy się o tym po szalonej jeździe. Phuket 2014, autor: Dominik Kowalski

 

Komunikacja w Tajlandii-od samolotu do tuk tuka czyli raj dla podróżnika.

Postój pick up taxi na Phuket. 2014, autor: Dominik Kowalski

Moto taxi dla rządnych wrażeń i legendarny TUK TUK dla bogatych.

Moto TAXI– w dużych miastach taxi skuter lub motor, szybkie, tanie, NIEBEZPIECZNE

TUK TUK– inaczej autoriksza, tradycyjny pojazd 3kołowy, który na polskich drogach budził by przerażenie, a w Tajsku fascynacje. Te w Bangkoku są bardzo drogie, raczej są ciekawostką turystyczną niż prawdziwym środkiem lokomocji. Na Phukecie idealnie zastępują Taxi, w innych miejscach Tuk Tukiem określa się motor do którego przyspawany jest stalowy kosz z dodatkowym kołem, na luzie wejdą 4 osoby. Ogólnie są tanie, oczywiście dużo zależy od naszych umiejętności negocjacyjnych.

Komunikacja w Tajlandii-od samolotu do tuk tuka czyli raj dla podróżnika.

Tradycyjny Tuk Tuk na ulicach Bangkoku, autor zdjęcia Dominik Kowalski ( luty 2014)

Autobusy i Pociągi – przygotuj ciepłe ubrania!

Autobusy – mój pierwszy trip z Bangkoku do Krabi odbył się właśnie na pokładzie rządowego – publicznego autobusu, który startował z dworca wschodniego w Bkk. Oczywiście miałem pewne obawy, ale jak się okazało były całkowicie bezpodstawne. Koszt biletu około 1000 THB, w autobusie 24 miejsca, z fotela można praktycznie zrobić łóżko, dają kocyk i podusię, na oparciu siedzenia ekran z opcją odpalenia filmu lub muzyki (wszystko po tajsku:)) i do tego wszystkiego drobny poczęstunek i nieograniczona ilość bagażu. Jechaliśmy całą noc, ale dzięki wygodzie na pokładzie i zmęczeniu wyspałem się jak dziecko. Uwaga, nie jest to autobus turystyczny więc mega słabo z angielskim, autobusy pod turystów w których nie uświadczycie taja, nie dość, że jest drogo, to non stop są jakieś przystanki, a do tego wszystkiego kradną. Dla kogo autobus? Jeśli macie sporo czasu i chcecie przeżyć coś ciekawego w przemieszczaniu się po Azji to polecam.

Kolej – jeśli przygoda autobusowa może być dla was nudna to na bank polecamy przejażdżkę pociągiem! Jechaliśmy na trasie Trang- Bangkok. Ogólnie są 2 pociągi, które prawie zawsze się spóźniają. Ten wcześniejszy jedzie około 5 godzin dłużej, nie ma klimy i jest mało wygodny, ten drugi jedzie szybciej, ma wagony z klimatyzacją i łóżkami. My jechaliśmy właśnie takim pociągiem. Po zmroku Pan konduktor rozkłada siedzenia i ścieli łóżko na którym jest na prawdę sporo miejsca. W trakcie podróży trochę rzuca, ale klimat jest naprawdę wyjątkowy. Jeśli zgłodniejecie można pójść do „warsu”, albo skorzystać z oferty lokalnych dworcowych biznesmenów restauracyjnych, którzy biegają z jedzeniem i krzyczą na cały wagon co mają w ofercie. Z Bangkoku dojedziecie pociągiem na dalekie południe w tym do Malezji i wschód, do Kambodży. Podróż jest długa, koszt biletu w drugiej klasie kuszetki Trang- Bkk to ok 900 THB.

Komunikacja w Tajlandii-od samolotu do tuk tuka czyli raj dla podróżnika.

autor zdjęcia: Tomek Biegaj ( kwiecień 2015)

Samoloty – jest w czym wybierać!

Samoloty – odkąd powstały linie lotnicze Air Asia (z tych korzystam bardzo często), podróżowanie po Azji stało się dziecinne łatwe, szybkie, bezpieczne i tanie, tak mógłbym określić latanie po Tajlandii. Dzięki dużej ilości lotnisk możemy dostać się w niemal każde miejsce.

Tanie linie azjatyckie uchodzą za jedne z najlepszych na świecie. Oto te najbardziej popularne w Tajlandii: Air Asia- według opiniotwórczego SkyTrax od lat najlepsza tania linia lotnicza na świecie, oferuje tysiące połączeń, na pokładzie nowych samolotów, z profesjonalną obsługą na lotniskach i pokładach samolotów. Pomocna infolinia oraz przyjazna strona internetowa spowodowały iż jest to obecnie najpopularniejsza linia w Azji; NOK Air; Bangkok AIR; Thai Airways(polecam, jeśli kupujesz w miarę wcześnie bilety to może wyjść nawet taniej niż Air Asia, a wygoda podróży rewelacyjna); Orient Thai Airlines; Thai Lion Air – kiedyś miały zakaz lotów do Europy, w 2017 zamówili 300 nowych samolotów (latałem po Tajlandii i z mojej strony nie miałem żadnych zastrzeżeń, nowe samoloty i profesjonalna obsługa); Thai Smile.

Koszty zależą od terminu, sezonu, ilości bagażu i aktualnej promocji, normalna cena za bilet na osobę z bagażem to ok 140zł/os., nam zdarza się trafić na mega promocje, gdzie za lot Bkk- Krabi zapłaciliśmy 30 zł za dwa bilety…ale jeśli macie plany przyjechać to dajcie znać, a pomogę znaleźć jakąś promocję:) Komunikacja w Tajlandii może być naprawdę tania, wystarczy sprawdzić różne opcje.

 

Komunikacja w Tajlandii-od samolotu do tuk tuka,transportowy raj podróżnika!

Profesjonalna waga na lotnisku w Krabi. Autor: Bianka Czykier-Biegaj

 

Komunikacja w Tajlandii-od samolotu do tuk tuka,transportowy raj podróżnika!

Samolot Air Asia. Trang 2016, autor: Tomasz Biegaj

 

Komunikacja w Tajlandii-od samolotu do tuk tuka,transportowy raj podróżnika!

Lokalne lotnisko Trang. 2016, autor: Tomasz Biegaj

 

Komunikacja w Tajlandii-od samolotu do tuk tuka,transportowy raj podróżnika!

Samolot Thai Airways na lotnisku w Krabi. 2016, autor: Tomasz Biegaj

 

Komunikacja w Tajlandii-od samolotu do tuk tuka,transportowy raj podróżnika!

Lotnisko Don Muang w Bangkoku. 2016, autor: Tomasz Biegaj

Transport wodny–przygotuj awiomarin!

Bardzo popularny ze względu na dużą liczbę rzek, wysp i wysepek. Na rzekach funkcjonują tanie taksówki wodne. Na południu promy i szybkie łodzie, które dosłownie przerzucą was z punktu a do b. Ogólnie polecam ich szybkie promy, są wolniejsze od szybkich małych łodzi, ale na pewno wygodniejsze, tańsze i w sytuacji z dużą falą bezpieczniejsze oraz dobre dla waszego żołądka. Sporo tych łodzi jest w złym stanie technicznym, dlatego czasami warto siedzieć bliżej drzwi lub na pokładzie górnym na zewnątrz, niestety mówię tu całkowicie serio….

Po więcej ciekawych ciekawych i przydatnych informacji zapraszam do artykułu ” Tajlandia – przydatne informacje”.

Komunikacja w Tajlandii-od samolotu do tuk tuka,transportowy raj podróżnika!

Wodne taxi na Phi Phi. 2014, autor: Dominik Kowalski

autor artykułu „Komunikacja w Tajlandii-od samolotu do tuk tuka,transportowy raj podróżnika!” Tomek Biegaj