Kuchnia tajska – gdzie i co zjeść w Tajlandii?

Kuchnia tajska-gdzie i co zjeść w Tajlandii?

Fast Food na lokalnym bazarze- Koh Lanta, autor zdjęcia Dominik Kowalski (Luty 2014)

Kuchnia Tajska, musisz to odkryć! Tylko jak i gdzie to się je? Odpowiedź jest jasna i przejrzysta, tam gdzie tylko masz na to ochotę! To miejsce na ziemi z najlepszą azjatycką kuchnią nadaje się na kierunek turystyczny każdego głodomora i miłośnika kuchni dobrze doprawionej po której czuć co się jadło. Każdy region, każde miasto, każda wioska, każda restauracja, stoisko, każdy kucharz to inna kuchnia, inny styl gotowania, nie lepsza nie gorsza, po prostu inna i zawsze dla nas pikantna i pełna niespodzianek.

Kuchnia tajska -produkty – eksplozja smaku.

Miłośnicy mięsa będą w raju odkrywając nowe smaki wołowiny, wieprzowiny i drobiu. Wielbiciele żyjących zwierzątek zostaną zapchani potrawami z przeróżnych warzyw, owoców i tofu. Amatorzy świeżych owoców morza przeżyją na południu istny orgazm kulinarny i cenowy, krewetki, langusty, kraby, ryby, kalmary ośmiornice itd. itd., a wszystko to podane w scenerii zawsze oryginalnej. Najlepiej zawsze iść tam gdzie ktoś już je, ale powiem szczerze, że spędziłem już w Tajlandii sporo czasu i ani razu nie zatrułem się jedzeniem, czego nie powiem o alkoholu. Na pierwszy rzut oka polski sanepid wysadziłby w powietrze większość z tych knajp, ale mówię wam, że kultura tajska nie pozwala na jakąś popeline i trucie ludzi. Sporo potraw jest przyrządzanych na gorąco i w głębokim oleju, szczególnie jedzenie uliczne więc nic nam nie grozi, warzywa i owoce płukane są w czystej wodzie.

Kuchnia tajska-gdzie i co zjeść w Tajlandii?

Uliczne stoisko ze świeżym i pysznym Pad Thaiem. Bangkok 2014, autor: Dominik Kowalski

Tajska kultura jedzenia – z uśmiechem do stołu!

W całej Tajlandii znajdziemy tysiące małych restauracji z kartami menu w których widnieje kilkanaście różnych dań, ich ceny wahają się od kilku do kilkunastu złotych, obsłuży nas kelnerka. Woda do picia będzie butelkowana lub w dzbanku. Na pewno jest zdatna do picia, tak samo jak i lód podawany w całej Tajlandii jest robiony z czystej wody nadającej się do picia. Dostaniemy sztućce do naszego plastikowego stolika w skromnie urządzonym pomieszczeniu gdzie na ścianach wiszą zdjęcia króla. Jest to typowa tajska restauracja w której na pewno jada wielu turystów jak i miejscowych.

Jedzenie jest lokalne i prawdziwe. Każdego dnia to samo danie może się różnić w smaku w porównaniu do dnia wczorajszego. W Tajlandii małe biznesy są często rodzinne i w jednej małej restauracji pracuje ok. 6 osób. Podejście kucharzy do przepisów jest bardzo frywolne i każdy kto gotuje robi to według własnego uznania, dlatego odwiedzając tą samą restaurację przez dwa dni z rzędu mogą spotkać się z sytuacją gdzie to samo danie będzie przyrządzone w całkowicie inny sposób ponieważ pierwszego dnia gotowała mama, a drugiego syn. Często w takich miejscach zdarza się iż np. brakuje jakiś składników do dania, które zamówiliśmy, na pewno kucharz nie przygotuje nam posiłku złożonego ze starych składników ponieważ jest to niehonorowe więc kelnerka poda nam całkowicie inne danie. Jeśli turysta sprzeciwi się, że to nie to o co prosił, ani kelnerka, ani kucharz nie przyznają się do braków w kuchni lub innych problemów, ponieważ w tajskiej kulturze „utrata twarzy” jest najgorszym, co może spotkać Taja. Dlatego na uśmiech powinniśmy zrewanżować się uśmiechem i nie okazywać złości. Kuchnia tajska to nie tylko smakowa bomba to również sztuka tajskiego savoir vivre.

Same same but different! Nawet nie próbuj się kłócić z obsługą jadłodajni.

Często Tajowie używają powiedzenia „Same same but different”co znaczy „to samo ale inne”. Idealnie podsumowuje to tajską kulturę, gdzie ludzie nie przyjmują się takimi błahostkami jak podanie innego dania niż to, które było zamówione i udawanie, że nic się ni stało. Kłótnia nie pomoże i może zaowocować tym, że przy następnej wizycie nie zostaniemy obsłużeni, będziemy niewidzialni.

Kuchnia tajska-gdzie i co zjeść w Tajlandii?

Typowa tajska restauracja. Plastikowe meble na chodniku i pyszna kuchnia. Koh Lanta 2014, autor: Dominik Kowalski

W Tajskiej kuchni każdy znajdzie coś dla siebie. Każdy.

Bardzo popularne jest jedzenia prosto z ulicznych straganów, czasami obok nich znajdują się ustawione 2-3 plastikowe stoliki, choć najczęściej po zakupie takiego dania turysta idzie przed siebie i podziwia inne stoiska, na których znajdziemy: Pad Thai (makaron s sosem sojowym, kurczakiem, orzeszkami…), smażone kurczaki, krewetki, owoce morza, naleśniki, szaszłyki i wszystko co można sobie wymarzyć w bardzo niskich cenach, świeże i poddane obróbce termicznej w rozgrzanym oleju. W bardzo turystycznych miejscach może spotkać się z jedzeniem ekstremalnym, czyli prażonymi karaluchami, larwami, pająkami czy skorpionami. Jest to niewątpliwie ekscytujące przeżycie. Niestety spożywanie takich zwierząt może skończyć się zatruciem, z wielu źródeł wiadomo iż Tajowie aby złapać wyżej wymienione zwierzęta, przez lenistwo używają środki chemiczne, dzięki którym po rozpylaniu zbierają zatrute osobniki, które później sprzedają na straganach.

Kuchnia tajska jest bogata w wiele niskokalorycznych, świeżych składników. Do każdego posiłku Tajowie spożywają owoce, których europejczycy nigdy nawet nie widzieli. Bardzo popularne są świeżo wyciskane soki, te egzotyczne np. z gujawy czy z longanu. Napoje w sklepach są bardzo słodkie, a alkohole dużo droższe nić np. w Polsce.

Zróbmy to po tajsku!

Posiłki spożywane w tajskim stylu to prawdziwe spotkania towarzyski, gdzie dania są postawione w miskach na środku stołu lub na macie na podłodze i każdy może nałożyć sobie łyżkę dania na swój talerz z ryżem. Jest to bardzo przyjemny element posiłku w którym możemy poczuć smak prawdziwej Tajlandii.

Jeśli już zjadłeś, wypiłeś i się przespałeś to czas ruszyć w drogę! Przewodnik po tajskim transporcie znajdziesz TU.

Jako znany miłośnik jedzenia spod szyldu „Kuchnia tajska” pragnę pokazać wam galerię spożywczych osobliwości rodem z Tajlandii.

Kuchnia tajska-gdzie i co zjeść w Tajlandii?

Największy nawet głodomor zaspokoi się w tajskiej restauracji. Ko Lanta 2014, autor: Dominik Kowalski

 

Kuchnia tajska-gdzie i co zjeść w Tajlandii?

Stoisko z ładnym ale obrzydliwym jedzeniem złożonym z pulpy mięsnej lub rybnej. Ko Lanta 2014, autor: Dominik Kowalski

 

Kuchnia tajska-gdzie i co zjeść w Tajlandii?

Tajscy kucharze mają dobre poczucie humoru. Khao Sok 2014, autor: Dominik Kowalski

 

Kuchnia tajska-gdzie i co zjeść w Tajlandii?

Typowy tajski grill ze świeżymi rybami. Jedyna przyprawa to szczypta soli. Ko Lanta 2016, autor: Bianka Czykier-Biegaj

 

Kuchnia tajska-gdzie i co zjeść w Tajlandii?

Posiłek taja w pracy. Curry, curry, curry. Tak pikantne, że nauczyłem się to jeść po 2 latach w Tajlandii, Ko Lanta 2016, autor: Bianka czyier Biegaj

 

Fast Food na lokalnym bazarze- Koh Lanta, autor zdjęcia Dominik Kowalski (Luty 2014)

Stanowisko z owocami morza- Koh Lanta, autor zdjęcia Dominik Kowalski (Luty 2014)

 

Kuchnia tajska-gdzie i co zjeść w Tajlandii?

Mały stragan z odrobiną ostrych papryczek. Po tajsku „PRIK”. Ko Lanta 2014, autor: Dominik Kowalski

 

Kuchnia tajska-gdzie i co zjeść w Tajlandii?

Słodkości. Ko Lanta 2014, autor: Dominik Kowalski

 

Kuchnia tajska-gdzie i co zjeść w Tajlandii?

Pyszne, świeże soki z mango, papai, banana itd..Ko Lanta 2014, autor: DOminik Kowalski

 

Kuchnia tajska-gdzie i co zjeść w Tajlandii?

Typowy mięsny:)Ko Lanta 2014, autor:Dominik Kowalski

autor artykułu „Kuchnia tajska-gdzie i co zjeść w Tajlandii?” Tomek Biegaj