Kurs nurkowania – nowa pasja czeka na Ciebie!

 

Kurs nurkowania - od zera do nurkowego mastera! P1,P2,P3 i inne.

Kurs nurkowania – Logo KDP CMAS POLSKA

Zapraszamy na kursy nurkowania na Mazurach w sezonie 2021! Już niedługo podamy aktualny terminarz i zaprezentujemy nową odsłonę strony! Macie pytania? Dzwońcie pod nr. 883 929 303

Aktualny cennik nurkowanie 2021 znajdziecie w tym pliku pdf do ściągnięcia:

cennik nurkowanie 2021

 

Aktualny cennik 2021 wypożyczalni sprzętu znajdziecie w tym pliku pdf do ściągnięcia:

wypozyczalnia 2021

 

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z nurkowaniem? A może już jesteś płetwonurkiem, ale nie wiesz co dalej? W poniższym artykule opisuję w kolejności od zera do instruktora większość kursów rekreacyjnych w najpopularniejszych organizacjach zrzeszających płetwonurków w Polsce i na świecie. Szczególną uwagę poświęcę oczywiście francuskiej federacji CMAS w której to zacząłem moją przygodę z nurkowaniem i do dziś jestem aktywnym instruktorem. Oczywiście każdy kurs nurkowania ma odpowiednik w amerykańskiej PADI dlatego też postaram się do każdego opisanego kursu dopisać jego odpowiednik w tej organizacji. Jest to spis głównych stopni od zera do nurkowego mastera w kolejności w jakiej można wykonywać kursy. Oczywiście Wy możecie tą kolejność w swojej karierze zmienić i wybrać co Wam pasuje:)

 

Po każdym kursie nurkowania powinieneś otrzymać CERTYFIKAT, wpis do książki nurka oraz rejestru nurkowań-Log Book’a. Z tymi dokumentami będziesz uprawniony do nurkowania na całym świecie zgodnie z uzyskanymi uprawnieniami. Stopnie nadawane są dożywotnio, tzn. nie trzeba ich odnawiać. Jeśli nie nurkowałeś przez dłuższy czas, centrum nurkowe ma prawo wymagać nurkowania sprawdzającego na którym instruktor lub przewodnik sprawdzi poziom Twoich umiejętności.

Kursy CMAS w Polsce organizuje, nadzoruje i wytycza standardy KDP PTTK czyli Komisja Działalności Podwodnej przy Polskim Towarzystwie Turystyczno Krajoznawczym. Oto spis kursów które poniżej opisuję:

 1. Nurek Zapoznawczy-KDP CMAS (NZ) (5m)
 2. Płetwonurek młodzieżowy- PMB(8m)/PMS(1om)/PMZ(12m)
 3. Płetwonurek Turystyczny – Nadzorowany KDP CMAS PTN (12m)
 4. Kurs podstawowy – Płetwonurek KDP CMAS* P1 (20m) – Twój pierwszy, najważniejszy kurs!
 5. Specjalizacja – Płetwonurek Nocny KDP CMAS PNO
 6. Specjalizacja – Płetwonurek Nawigator KDP CMAS PNA
 7. Specjalizacja – Płetwonurek eksplorator KDP CMAS PE (30m)
 8. Kurs średnio zaawansowany (ratownictwo) – Płetwonurek KDP CMAS** P2(40m)
 9. Kurs techniczny – Płetwonurek Nitroksowy KDP CMAS PN1
 10. Specjalizacja – Płetwonurek w Skafandrze Suchym KDP CMAS PSS
 11. Kurs techniczny – Płetwonurek w Zestawie Butlowym  KDP CMAS PZB
 12. Kurs zaawansowany (Przewodnik Podwodny) – Płetwonurek KDP CMAS*** P3 (50m)
 13. Inne kursy rekreacyjne, specjalistyczne i techniczne w federacji KDP CMAS

Jeśli jesteś zainteresowany kursem nurkowania skontaktuj się z nami♥

2.Płetwonurek młodzieżowy – PMB(8m)/PMS(1om)/PMZ(12m)

Minimalny wiek dopuszczający do udziału w kursie nurkowania to 8 lat. Ja osobiście pierwszy kurs zrobiłem mając lat 10. Jest to duże wyzwanie i dawka emocji dla dziecka. Oczywiście nurkowania odbywają się na małych głębokościach i są non stop nadzorowane. Prywatnie jestem przeciwnikiem wpychania do wody na siłę dzieci, które panicznie się boją lub ich rozwój psycho-fizyczny nie jest wystarczająco rozwinięty. Odpowiedzialny i doświadczony instruktor po wstępnym wywiadzie i nurkowanie będzie potrafił ocenić na ile można pozwolić takiemu brzdącowi. Nie ma minimalnego czasu w jaki należy wykonać kurs, czas maksymalny od dnia rozpoczęcia do 2 miesiące.

Są stopnie młodzieżowe-Brązowy, Srebrny i Złoty, wymagania i maks. głębokość:

 1. Brązowy- ukończone 8 lat/ maksymalna głębokość na kursie to 2m.
 2. Srebrny – stopień Brązowy/ ukończone 10 lat/ maksymalna głębokość na kursie to 6m.
 3. Złoty – stopień Srebrny/ ukończone 12 lat/ maksymalna głębokość na kursie to 12m.

Dziecko powinno potrafić pływać, posiadać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych oraz orzeczenie lekarza o niestwierdzeniu przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania płetwonurkowania (wydane nie wcześniej niż 1 rok przed datą rozpoczęcia kursu).

Po ukończeniu kursu dziecko otrzymuje międzynarodowy certyfikat, książkę nurka i log book. Uprawnienia co do głębokości zależą od kursu: 2m/6m/12m. Nurkowania po kursie wykonane tylko pod okiem instruktora lub rodzica/opiekuna, który jest doświadczony i posiada uprawnienia minimum P2 lub równorzędne innych organizacji.

W Padi występują podobne stopnie, które nazywają się Junior Open Water Diver. Wymagania i przebieg szkolenia jest bardzo podobny do systemu CMAS.

Kurs nurkowania - od zera do nurkowego mastera! P1,P2,P3 i inne.

Kurs nurkowania-młodzi aż rwą się do nurkowania:), Mazury 2015, autor:Tomasz Biegaj

3. Płetwonurek Turystyczny – Nadzorowany KDP CMAS PTN (12m)

Jest to „młody” stopień, który wypełnia lukę między P1, a nurkiem nadzorowanym. Przeznaczony dla osób, które chcą spróbować bardziej zaawansowanego nurkowania niż w nurkowaniu nadzorowanym, ale nie są w 100% pewne uczestniczenia w kursie P1. Również kursanci, którzy nie mają czasu na wykonanie wszystkich wymogów kursu P1 lub mają problem z ich spełnieniem mogą otrzymać te uprawnienia.

Warunki uczestnictwa w kursie:

 •  ukończone 14 lat,
 •  umiejętność pływania w stopniu wystarczającym (ocena instruktora),
 •  zgoda rodziców lub opiekunów prawnych w przypadku osób niepełnoletnich na odbycie kursu,
 •  orzeczenie lekarza o niestwierdzeniu przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania płetwonurkowania (wydane nie wcześniej niż 1 rok przed datą rozpoczęcia kursu) lub oświadczenie dotyczące stanu zdrowia (tylko dla osób pełnoletnich).

Szkolenie trwa minimum 3 dni-max 2 miesiące. Podczas kursu wykonujemy minimalnie 6 nurkowań w wodach otwartych (wody spokojne np. w jeziorze lub zatoce, 2 pierwsze nurkowania mogą odbyć się w basenie) o minimalnym czasie pobytu pod wodą 120 minut. Na wykładach poruszamy wiele tematów pokrywających się z kursem P1, czyli fizyka, sprzęt, patofizjologia i inne.

Po pozytywnie ukończonym kursie otrzymacie międzynarodowy certyfikat i wpis do książki nurka upoważniający was do nurkowania do 12 m głębokości z instruktorem lub płetwonurkiem posiadającym stopień KDP/CMAS*** P3 lub równorzędny innych organizacji.

W PADI odpowiednikiem tego kursu jest stopień SCUBA DIVER, który trwa około 1-2 dni i wykonuje się 2 nurkowania w wodach otwartych do maksymalnej głębokości 12m. Wymagania podobne.

Kurs nurkowania - od zera do nurkowego mastera! P1,P2,P3 i inne.

Kurs nurkowania-pierwsze zajęcia przed nurkowaniem w morzu robimy na basenie. Tajlandia 2015 Autor: Pan Taj

4. Kurs nurkowania podstawowy – Płetwonurek KDP CMAS∗ P1 (20m)

Kurs podstawowy na którym możesz zdobyć uprawnienia do nurkowania z partnerem o takich samych uprawnieniach do głębokości 20 m w wodach otwartych na całym świecie. Na kursie nauczysz się jak przygotowywać i dbać o swój sprzęt nurkowy. Nauczysz się kontrolować swoją pływalność pod wodą aby twoje nurkowanie to była przyjemność, a nie walka o przeżycie. Nauczysz się radzić sobie w podstawowych sytuacjach awaryjnych, twoich i twojego partnera. Nauczysz się bezpiecznie planować i organizować nurkowanie oraz zrozumiesz podwodną fizykę. To wszystko zajmie ci minimum 5 intensywnych dni w trakcie których teoria będzie przeplatać się z praktyką. Minimum 9 nurkowań, o łącznym czasie pobytu pod wodą minimum 200 minut. Pierwsze dwa nurkowania mogą odbyć się na basenie. Osobiście jestem zwolennikiem pełnego wykorzystania tych 5 dni i najczęściej wykonujemy w tym czasie 10-12 nurkowań w jeziorze. Maksymalny czas realizacji programu nie może być dłuższy niż 2 miesiące.

Celem Twojego instruktora jest zrobić z Ciebie płetwonurka świadomego swoich umiejętności, który poradzi sobie pod wodą w różnych warunkach i sytuacjach. Dla osób poniżej 14 roku życia organizujemy kursy juniorskie. Grupy szkoleniowe organizowane są maksymalnie w proporcji jeden instruktor na 3-4 kursantów. W trakcie nurkowania pod wodą na jednego instruktora maksymalnie przypada 2 kursantów.

Warunki uczestnictwa w kursie:

 • ukończone 14 lat,
 • umiejętność pływania w stopniu wystarczającym (ocena instruktora),
 • zgoda rodziców lub opiekunów prawnych w przypadku osób niepełnoletnich na odbycie kursu,
 • orzeczenie lekarza o niestwierdzeniu przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania płetwonurkowania (wydane nie wcześniej niż 1 rok przed datą rozpoczęcia kursu) lub oświadczenie dotyczące stanu zdrowia (tylko dla osób pełnoletnich).

Po pozytywnie zakończonym kursie otrzymacie międzynarodowy certyfikat i wpis do książki nurka umożliwiający wam nurkowanie z partnerem o tych samych lub wyższych uprawnieniach do maksymalnej głębokości 20m na całym świecie w zbiornikach wodnych które odpowiadają waszym umiejętnościom.

Opcjonalnie dla chętnych istnieje możliwość wykonania kursu w skafandrze suchym. Kursant po kursie oprócz certyfikatu P1 otrzymuje certyfikat PSS.

W Padi taki kurs nazywa się Open Water Diver czyli OWD, trwa minimalnie 3 dni podczas których przerabiacie teorię i praktykę. Wykonacie 4 nurkowania w wodzie otwartej i sesje basenowe. Po ukończeniu kursu otrzymacie certyfikat uprawniający was do nurkowania do maksymalne głębokości 18m z partnerem o minimalnie takich samych uprawnieniach na całym świecie. Uwaga! W wielu bazach CMAS na świecie OWD jest traktowane jako pół P1 i osoby z takimi uprawnieniami są traktowane jak osoby w trakcie kursu.

Kurs nurkowania - od zera do nurkowego mastera! P1,P2,P3 i inne.

Kurs nurkowania-zgrana ekipa na kursie podstawowym to podstawa, Mazury 2015, autor: MCN

5. Specjalizacja – Płetwonurek Nocny KDP/CMAS (PNO)

Nurkowanie w nocy to jedna z piękniejszych odmian tej aktywności. Ilość i różnorodność ryb, które w nocy żerują lub przechodzą w stan uśpienia robi wrażenie w wodach tropikalnych jak i polskich. Kurs nurkowania w nocy to pierwsza ze specjalizacji którą jesteśmy zobligowani zrobić przed przystąpieniem do kursu P2. Bez tych uprawnień żadne centrum nurkowe organizujące nurkowanie w nocy nie powinno dopuścić Was do zanurzenia w nocy. Podczas tego szkolenia nauczycie się planować i realizować takie nietypowe nurkowania. Dużo mówimy o sprzęcie bez którego nie poradzimy sobie podczas tego nurkowania – latarkach. Podczas kursu wykonacie 2 nurkowania, minimum 40 minut, po zapadnięciu zmroku które przygotują Was do nurkowania w nocy lub w warunkach ograniczonej widoczności lub złej widoczności – bez dostępu światła słonecznego.

Warunki udziału w kursie :

 • ukończone 14 lat,
 • posiadanie Stopnia Płetwonurka KDP/CMAS*(P1) lub stopnia innej organizacji, uprawniającego do nurkowania na głębokość min. 18 m,
 • zgoda rodziców lub opiekunów prawnych w przypadku osób niepełnoletnich na odbycie kursu,
 • orzeczenie lekarza o niestwierdzeniu przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania płetwonurkowania (wydane nie wcześniej niż 1 rok przed datą rozpoczęcia kursu) lub oświadczenie dotyczące stanu zdrowia (tylko dla osób pełnoletnich).

Po pozytywnie zakończonym kursie otrzymacie międzynarodowy certyfikat i wpis do książki nurka umożliwiający wam nurkowanie z partnerem o tych samych lub wyższych uprawnieniach w nocy na całym świecie w zbiornikach wodnych które odpowiadają waszym umiejętnościom.

W Padi wymagania, przebieg i uzyskane uprawnienia są bardzo podobne do CMAS. Nazwa kursu to Night Diver.

Kurs nurkowania - od zera do nurkowego mastera! P1,P2,P3 i inne.

Kurs nurkowania-przygotowania do nurkowania nocnego wykonanego z brzegu. Jezioro Mamry 2016, autor: Tomasz Biegaj

6. Specjalizacja – Płetwonurek Nawigator KDP CMAS PNA

Nawigacja na lądzie to w naszych czasach łatwizna. Wystarczy telefon, internet, gps, mapa papierowa, komputer trochę myślenia i bez problemu znajdziesz idealnie miejsce do którego chcesz się dostać. Pod wodą niestety tak łatwo to nie działa. Musisz zdać się na orientację w przestrzeni, wskazania komputera nurkowego (głębokość,czas) i kompasu. Dla płetwonurków niedoświadczonych może to sprawiać problemy i tylko regularne ćwiczenia nawigacji po kursie mogą Was nauczyć sprawnego poruszania się pod wodą bez zgubienia. Zgubienia pod wodą , które może być bardzo niebezpieczne w niektórych sytuacjach.

Kurs nawigacji jest jedną ze specjalizacji, którą musicie zrobić jeśli chcecie rozwijać swoją karierę podwodną. W trakcie kursu oprócz teorii nawigacji podwodnej wykonacie 2 nurkowania podczas których wykonacie zadania polegające na wykorzystaniu kompasu i mapowania. Minimalny czas pod wodą to 60minut. Macie na to 1 dzień, maksymalnie 2 miesiące.

Warunki udziału w kursie :

 • ukończone 14 lat,
 • posiadanie Stopnia Płetwonurka KDP/CMAS*(P1) lub stopnia innej organizacji, uprawniającego do nurkowania na głębokość min. 18 m,
 • zgoda rodziców lub opiekunów prawnych w przypadku osób niepełnoletnich na odbycie kursu,
 • orzeczenie lekarza o niestwierdzeniu przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania płetwonurkowania (wydane nie wcześniej niż 1 rok przed datą rozpoczęcia kursu) lub oświadczenie dotyczące stanu zdrowia (tylko dla osób pełnoletnich).

Po pozytywnie zakończonym kursie otrzymacie międzynarodowy certyfikat i wpis do książki nurka.

W Padi taki kurs nazywa się Underwater Navigator i w niewielkim stopniu różni się od kursu CMAS.

Kurs nurkowania - od zera do nurkowego mastera! P1,P2,P3 i inne.

Kurs nurkowania-zajęcia z nawigacji, nawigowanie po trójkącie(3 bojki), jez. Mamry 2016, autor:Tomasz Biegaj

7. Specjalizacja – Płetwonurek eksplorator KDP CMAS PE (30m)

Kurs nurka penetratora-eksploratora przeznaczony jest dla osób chcących pogłębić swoje możliwości co do głębokości 30m. Na kursie nauczysz się teorii nurkowania głębokiego, np. liczenie gazów, meandry dekompresji, patofizjologia nurkowań głębokich. Praktyka to między innymi technika używania boi dekompresyjnej, pływanie żabką i akomodacja na głębokościach między 20 a 30 m. Na pewno jest to przydatny kurs dla osób myślących o wyprawach nurkowych za granicę. W Polsce nurkowania poniżej 20 metrów są zimne i ciemne. Jedynie wraki czy formacje skalne pod wodą mogą być ciekawe i oczywiście mają wielu amatorów. Za granicą, szczególnie w wodach tropikalnych tej różnicy już nie czuć praktycznie w ogóle i warto jest posiadać wiedzę i umiejętności pozwalające na nurkowanie na takie głębokości.

Kurs eksploratora jest jedną ze specjalizacji wymaganej do przystąpienia do kursu P2. Szkolenie powinno trwać minimum 2 dni podczas których wykonacie minimum 4 nurkowania w wodach otwartych o łącznym czasie pobytu pod wodą minimum 120 minut. Maksymalny czas realizacji to 2 miesiące.

Warunki udziału w kursie :ukończone 15 lat,

 • posiadanie stopnia Płetwonurka KDP/CMAS*(P1) lub równorzędnego innej organizacji,
 • posiadanie stopni specjalistycznych, (potwierdzonych certyfikatami KDP/CMAS lub równorzędnych stopni innych organizacji) z zakresu: nurkowania nocnego (PNO) oraz nurkowania nawigacyjnego (PNA),
 • 15 zalogowanych nurkowań stażowych poniżej 10m po uzyskaniu P1,
 • zgoda rodziców lub opiekunów prawnych w przypadku osób niepełnoletnich na odbycie kursu,
 • orzeczenie lekarza o niestwierdzeniu przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania płetwonurkowania (wydane nie wcześniej niż 1 rok przed datą rozpoczęcia kursu) lub oświadczenie dotyczące stanu zdrowia (tylko dla osób pełnoletnich).

Po pozytywnie zakończonym kursie otrzymacie międzynarodowy certyfikat i wpis do książki nurka oraz będziecie mogli nurkować do głębokości 30m w towarzystwie osoby o kwalifikacjach minimum KDP/CMAS** (P2) lub równorzędnych innej organizacji.

W Padi taki kurs nazywa się Advanced Open Water Diver i polega na wyborze różnych przygód takich jak nurkowanie z łodzi, wrakowe, głębokie, nawigacyjne czy też nurek ekolog. Do wyboru na każde nurkowanie inna przygoda. Na tym kursie możecie zrobić 5 nurkowań. Według wielu centrów nurkowych AOWD odpowiada CMASowskiemu P1.

Kurs nurkowania - od zera do nurkowego mastera! P1,P2,P3 i inne.

Kurs nurkowania-głębiej!, Indonezja 2016, autor: Tomasz Biegaj

8. Kurs średnio zaawansowany (ratownictwo) – Płetwonurek KDP CMAS** P2 (40m)

Jest to kurs średnio zaawansowany, dosyć trudny na którym nauczysz się postępowania w sytuacjach mocno awaryjnych. Naszym priorytetem jest nauka zapobiegania wypadkom. Niestety nie zawsze jest to możliwe więc przygotuj się na duży fizyczny i psychiczny wysiłek który towarzyszy każdej sytuacji stresowej. opanujesz techniki ratownictwa podwodnego i powierzchniowego pod czujnym okiem doświadczonego instruktora, który postara się uprzykrzyć ci życie na każdym podwodnym kroku. Tak zwane poligony podwodne będą śnić Ci się po nocach. Kurs ten otwiera Ci wiele nurkowych drzwi, między innymi nurkowania głębokiego, jaskiniowego oraz pionu profesjonalnego.

Szkolenie powinno trwać minimum 6 dni w trakcie których wykonasz minimalnie 10 emocjonujących nurkowań. My robimy ich od 11 do 13. Czas pobytu pod wodą to minimum 300 minut♥. Kurs musi być zrealizowany w maksymalnie 2 miesiące od dnia rozpoczęcia.

Warunki uczestnictwa w kursie:

 • ukończone 16 lat,
 • posiadanie stopnia Płetwonurka KDP/CMAS*(P1) lub równorzędne
  go stopnia innej organizacji,
 • posiadanie stopni specjalistycznych z zakresu nurkowania
  nocnego (PNO), nurkowania nawigacyjnego (PNA)
  i nurkowania eksploracyjnego (PE) lub równorzędnych
  stopni innych organizacji,
 •  5 zalogowanych nurkowań stażowych po kursie płetwonurka
  eksploratora (PE), ,
 •  zgoda rodziców lub opiekunów prawnych w przypadku
  osób niepełnoletnich na odbycie kursu,
 • orzeczenie lekarza o niestwierdzeniu przeciwwskazań
  zdrowotnych do uprawiania płetwonurkowania (wydane
  nie wcześniej niż 1 rok przed datą rozpoczęcia kursu) lub
  oświadczenie dotyczące stanu zdrowia (tylko dla osób
  pełnoletnich).

Po pozytywnie zakończonym kursie otrzymacie międzynarodowy certyfikat i wpis do książki nurka oraz będziecie mogli nurkować do głębokości 40m z partnerem o tych samych kwalifikacjach lub wyższych.

W Padi kurs nurka ratownika nazywa się Rescue Diver i może trwać 2 dni, w Polsce najczęściej wykonuje się go w weekend. Program szkolenia różni się od programu CMAS w ilości wiedzy teoretycznej i intensywności ćwiczeń praktycznych.

Kurs nurkowania - od zera do nurkowego mastera! P1,P2,P3 i inne.

Kurs nurkowania-na kursie P2 ekipa i klimat to bardzo ważna część kursu. Jez. Hańcza 2015, autor MCN

9. Kurs techniczny – Płetwonurek Nitroksowy KDP CMAS PN1

Płetwonurek nitroksowy to najbardziej podstawowy i popularny kurs techniczny. Możecie do niego przystąpić już po P1. Nurkowanie na mieszaninach typu nitroks na całym świecie od lat staje się standardem. W nurkowaniu rekreacyjnym do 40 m posiada niemal same plusy takie jak wydłużenie czasów bezdekompresyjnych nurkowań oraz lepsze samopoczucie po nurkowaniu, szczególnie wielodniowym – powtórzeniowym. Niestety niesie też ze sobą zagrożenia takie jak toksyczność tlenowa. O wszystkich plusach i minusach nitroksu dowiecie się podczas kursu. Minimalny czas jego trwania to jeden dzień podczas którego wykonasz 1 nurkowanie bezdekompresyjne w wodach otwartych w zakresie głębokości odpowiednich do posiadanych uprawnień o minimalnym czasie nurkowania 30 min. i maksymalnym ciśnieniu parcjalnym tlenu w mieszaninie 1,4 bar. Maksymalny czas realizacji programu nie może być dłuższy niż 2 miesiące.

Warunki uczestnictwa w kursie:

 • ukończone 14 lat,
 • posiadanie stopnia KDP/CMAS*(P1) lub uprawnienia do nurkowania do głębokości 18 m dowolnej organizacji,
 • 10 zalogowanych nurkowań stażowych po uzyskaniu stopnia (P1),
 • zgoda rodziców lub opiekunów prawnych w przypadku osób niepełnoletnich na odbycie kursu,
 • orzeczenie lekarza o niestwierdzeniu przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania płetwonurkowania (wydane nie wcześniej niż 1 rok przed datą rozpoczęcia kursu) lub oświadczenie dotyczące stanu zdrowia (tylko dla osób pełnoletnich).

Po pozytywnie zakończonym kursie otrzymacie międzynarodowy certyfikat i wpis do książki nurka oraz będziecie mogli wykonywać nurkowanie w aparatach oddechowych o obiegu otwartym z wykorzystaniem mieszanin nitroksowych o zawartości do 40% tlenu (max. ppO2 – 1.4bar) w zakresie głębokości określonych dla posiadanego stopnia wyszkolenia KDP/CMAS i czasów pobytu na dnie nie wymagających stosowania przystanków dekompresyjnych.

W Padi program kursu jest zbliżony do CMAS, za dodatkową opłatą można wykonać 2 nurkowania z nitroksem.

Kurs nurkowania - od zera do nurkowego mastera! P1,P2,P3 i inne.

Kurs nurkowania-nurkowanie z użyciem nitroksu może każdy po kursie P1. Jez, Mamry 2016, autor: Tomasz Biegaj

10. Specjalizacja – Płetwonurek w Skafandrze Suchym KDP CMAS PSS

Możesz Kochać nurkowanie w Polsce, ale nurkowanie w Polsce nie pokocha Cie jeśli nurkujesz tylko w skafandrze mokrym, tak zwanej piance. Jeśli w naszym pięknym kraju nurkujesz kilka razy do roku to nie masz tego problemu, jeśli jednak masz plany zapuszczać się głębiej i często i przez cały rok to bez tzw. SUCHARA przygotuj się na hipotermię, sikanie w piankę, utratę przyjemności z nurkowania. Największą zaletą skafandra suchego jest wyraźne polepszenie komfortu cieplnego, największą wadą cena. Zajebiście duża cena.

Kurs nurkowania w skafandrze suchym jest wymagany do udziału w kursie na przewodnika podwodnego P3, ale bez problemu może być zrobiony w trakcie P1 lub po tym podstawowym kursie. Szkolenie powinno trwać minimalnie jeden dzień podczas którego oprócz teorii wykonasz minimum 2 nurkowania w wodach otwartych w zakresie głębokości odpowiednich do posiadanych uprawnień o łącznym czasie nie mniejszym niż 40 minut. Maksymalny czas realizacji programu nie może być dłuższy niż 2 miesiące.

Warunki uczestnictwa w kursie:

 • ukończone 14 lat,
 • posiadanie stopnia Płetwonurka KDP/CMAS*(P1) lub stopnia innej organizacji uprawniającego do nurkowania na głębokości min 18 m,
 • zgoda rodziców lub opiekunów prawnych w przypadku osób niepełnoletnich na odbycie kursu,
 • orzeczenie lekarza o niestwierdzeniu przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania płetwonurkowania (wydane nie wcześniej niż 1 rok przed datą rozpoczęcia kursu) lub oświadczenie dotyczące stanu zdrowia (tylko dla osób pełnoletnich).

Po pozytywnie zakończonym kursie otrzymacie międzynarodowy certyfikat i wpis do książki nurka oraz będziecie mogli wykonywać bezpieczne nurkowanie w skafandrze suchym.

W Padi taki kurs nazywa się Dry Suit Diver i polega praktycznie na tym samym co w CMAS.

Kurs nurkowania - od zera do nurkowego mastera! P1,P2,P3 i inne.

Kurs nurkowania-młoda adeptka nurkowania w sucharze, jez. Mamry 2015, autor: Katarzyna Lączak

11. Kurs techniczny – Płetwonurek w Zestawie Butlowym  KDP CMAS PZB

Nurkowanie bezpieczne daje dużo satysfakcji i przjemności. Rozwijając swoją przygodę z nurkowaniem nauczysz się iż dublowanie sprzętu to dobra praktyka nurkowa. Zdublowanie źródła powietrza i automatu oddechowego to podstawa nurkowania głębokiego w zimnych wodach szczególnie jeśli myślisz o przystąpieniu do kursu P3 lub zaawansowanego nitroksu. Kurs nurkowania w zestawie butlowym możesz zrobić już po P1 i jest on wymagany do kursu P3. Minimalny czas jego trwania to 2 dni  szkoleniowych. Minimum 3 nurkowania w wodach otwartych w zakresie głębokości odpowiednich do posiadanych uprawnień i łącznym czasie pobytu pod wodą minimum 60 minut. Maksymalny czas realizacji programu nie może być dłuższy niż 2 miesiące.

Warunki uczestnictwa w kursie:

 • ukończone 14 lat,
 • posiadanie stopnia Płetwonurka KDP/CMAS*(P1) lub uprawnienia do nurkowania do głębokości 18 m dowolnej organizacji,
 • 10 zalogowanych nurkowań stażowych po uzyskaniu stopnia KDP/CMAS* (P1),
 • zgoda rodziców lub opiekunów prawnych w przypadkuosób niepełnoletnich na odbycie kursu,
 • orzeczenie lekarza o niestwierdzeniu przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania płetwonurkowania (wydane nie wcześniej niż 1 rok przed datą rozpoczęcia kursu) lub oświadczenie dotyczące stanu zdrowia (tylko dla osób pełnoletnich).

W Padi CHYBA nie ma takiego kursu w pionie rekreacyjnym, bardzo możliwe, że istnieje w TEC REC, ale lepiej sprawdźcie na stronach PADI.

Kurs nurkowania - od zera do nurkowego mastera! P1,P2,P3 i inne.

Kurs nurkowania-zestaw butlowy z źle przygotowanym systemem balastowym, Austria 2016, autor: Radosław Bieliński

12. Kurs zaawansowany (Przewodnik Podwodny) – Płetwonurek KDP CMAS*** P3 (50m)

Jeśli myślisz o przystąpieniu do kursu P3 lepiej dobrze się zastanów. Czy myślisz o nurkowaniu dekompresyjnym na głębokość 50m z użyciem powietrza? Czy jesteś gotowy podjąć wyzwanie prowadzenia grupy nurków pod wodą, nawet tych niedoświadczonych? Czy jesteś w stanie być asystentem instruktora? Prowadzić akcje ratownicze i autoratownicze do 50m? Brać udział w kursie na którym jest masa teorii nie tylko tej fajnej i ciekawej ale też nudnej, ale bardzo potrzebnej z prawa i ubezpieczeń? Czy jesteś gotowy na totalny wycisk i brak przybijania wysokich piątek po każdym nurkowaniu za to, że ładnie oddychałeś i machałeś płetwami?

Na pewno?

Jeśli tak to zapraszamy na nasz ulubiony kurs na którym możemy pokazać Wam tajniki nurkowania z ludźmi od tej drugiej strony. Tego kursu nie można zrobić na „odwal”. Uprawnienia, które otrzymacie pozwalają Wam PRACOWAĆ w bazach nurkowych nie ważne jakich organizacji na CAŁYM ŚWIECIE więc nie słuchamy wymówek, że wy robicie ten kurs o tak o dla siebie. Każdy absolwent musi być przygotowany na wszystko czyli na to co może się wydarzyć podczas nurkowań w trakcie których pełnicie funkcję przewodnika.

Przebieg szkolenia: zajęcia teoretyczne (19 godz.) oraz zajęcia praktyczne (35 godz.) należy przeprowadzić w ciągu minimum 7 dni szkoleniowych. Minimum 10 nurkowań o łącznym czasie pobytu pod wodą minimum 360 min. Maksymalny czas realizacji programu nie może być dłuższy niż 2 miesiące.

Kurs nurkowania - od zera do nurkowego mastera! P1,P2,P3 i inne.

Kurs nurkowania-idealna pozycja przewodnika pod wodą, Sri Lanka 2016, autor: Tomasz Biegaj

Warunki uczestnictwa w kursie:

ukończone 18 lat,
• posiadanie stopnia Płetwonurka KDP/CMAS** P2 lub
równorzędnego stopnia innej organizacji,
• posiadanie stopni specjalistycznych lub równorzędnych
stopni innych organizacji) z zakresu:
• nurkowania z użyciem nitroksu (PN1),
• nurkowania w suchym skafandrze (PSS),
• nurkowania w zestawie butlowym (PZB) lub w konfiguracji bocznej (PKB)
• posiadanie tytułu lekarza medycyny, ratownika medycznego
lub ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy
przedmedycznej w rozumieniu ustawy o KSRM albo
ukończenie części medycznej kursu w jednym z poniż-
szych wariantów:
a.patofizjologia i pierwsza pomoc – we wskazanym przez
KDP Ośrodku Medycyny Hiperbarycznej,
b.BLS DAN, OFA DAN,
c.patofizjologia i pierwsza pomoc – SL KDP,
• zalogowane 40 nurkowań stażowych po uzyskaniu
stopnia KDP/CMAS** P2, w tym przynajmniej 10 w
przedziale głębokości 30–40 m,
• orzeczenie lekarza o niestwierdzeniu przeciwwskazań
zdrowotnych do uprawiania płetwonurkowania (wydane
nie wcześniej niż 1 rok przed datą rozpoczęcia kursu) lub
oświadczenie dotyczące stanu zdrowia.

Uprawnienia:

Płetwonurek KDP/CMAS*** P3 ma prawo:
• Organizować i prowadzić wyjazdy nurkowe w kraju i za
granicą,
• Nurkować do głębokości 50 m z wykorzystaniem powietrza
jako gazu dennego z partnerem o kwalifikacjach przynajmniej KDP/CMAS PGP lub KDP/CMAS*** P3,
• Kierować pod wodą zespołem płetwonurków mających stopnie KDP/CMAS* P1, KDP/CMAS** P2, KDP/CMAS*** P3 (lub równoważne kwalifikacje innych organizacji) w zakresie właściwych dla tych stopni głębokości,
• Uczestniczyć w procesie szkoleniowym pod bezpośrednim nadzorem instruktora, tj.:
a. nadzorować na powierzchni poprawność oraz kolejność przygotowywania się kursantów do nurkowania,
b. sprawdzać poprawność montażu oraz kontrolować działanie sprzętu nurkowego kursantów przed ich wejściem do wody,
c. dokonywać niezbędnych napraw w sprzęcie nurkowym na miejscu nurkowania,
d. uczestniczyć wraz z instruktorem w demonstracji technik nurkowych pod wodą w charakterze pozoranta,
e. zabezpieczać ratowniczo na powierzchni miejsce realizacji
kursu nurkowego.
UWAGA: Płetwonurek KDP/CMAS*** P3 nie może samodzielnie prowadzić zajęć teoretycznych i praktycznych kursantami zarówno na powierzchni jak i pod wodą.
Po kursie uczestnik otrzymuje wpis do Książki Płetwonurka
KDP/CMAS oraz międzynarodowy certyfikat KDP/CMAS*** P3.

W PADI taki kurs nazywa się Dive Master i w wielu aspektach różni się od kursu CMAS. Podejście do kandydata jest luźniejsze i wymogi wiedzy teoretycznej i praktycznej są mniejsze co nie musi być skutkować gorszym wyszkleniem przewodnika. Ten kurs po prostu jest inny i jak wszystko ma swoje plusy i minusy.

Kurs nurkowania - od zera do nurkowego mastera! P1,P2,P3 i inne.

Kurs nurkowania-wypuszczanie bojki dekompresyjnej przez przewodnika, Tajlandia 2013, autor zdjęcia Christophe Rouziou

13. Inne kursy rekreacyjne, specjalistyczne i techniczne w federacji KDP CMAS

Jak widzicie poniżej przedstawiam litanię innych kursów. Nie bójcie się ich ilości one są przeznaczone dla osób ściśle ukierunkowanych i pasjonatów poszczególnych dziedzin przygody z nurkowaniem. Kursy, które opisałem powyżej to tak zwana droga od zera do nurkowego mastera czyli przewodnika. Wy możecie zatrzymać się na kursie P1 i czerpać z tego ogromną przyjemność. Robienie kursów nurkowania tylko dla kwitów-plastików to typowa historia człowieka zbieracza, czyli kogoś kto szybko podpala się nowym hobby, zbiera plastiki i po osiągnięciu wszystkiego w jak najszybszym czasie pozbywa się sprzętu i przerzuca na np. spadochroniarstwo albo jakiś inny crosfit. Ludzie kochający nurkowanie są prawdziwymi koneserami: powolni, dokładni i spokojnie dążący do celu.

 • Płetwonurek KDP/CMAS (P4)
 • Płetwonurek Nurkujący z Zatrzymanym Oddechem KDP/CMAS (PZOB) poziom basenowy
 • Płetwonurek Nurkujący z Zatrzymanym Oddechem KDP/CMAS (PZO1) poziom 1
 • Płetwonurek Poszukiwacz-Wydobywca (PPW) Nowy program!
 • Płetwonurek Wrakowo-Morski (PWM)
 • Płetwonurek Podlodowy (PPL)
 • Płetwonurek w Masce Pełnotwarzowej (PMP)
 • Płetwonurek Fotograf (PF1)
 • Zaawansowany Płetwonurek Fotograf (PF2)
 • Płetwonurek Filmowiec (PFI1)
 • Zaawansowany Płetwonurek Filmowiec (PFI2)
 • Płetwonurek Archeolog (PA1)
 • Płetwonurek Archeolog (PA2)
 • Patofizjologia Nurkowania i Pierwsza Pomoc (PP)(polecam!!!)

 • Płetwonurek ze Skuterem (PS1)
 • Płetwonurek Ekolog (PEK1)
 • Zaawansowany Płetwonurek Ekolog (PEK2)
 • Zaawansowany Płetwonurek Nitroksowy (PN2)
 • Zaawansowany Płetwonurek Nitroksowy w Konfiguracji Bocznej (PN2KB)
 • Płetwonurek Głębokoiego Nurkowania Powietrznego (PGP)
 • Płetwonurek Głębokoiego Nurkowania Powietrznegow Konfiguracji Bocznej (PGPKB)
 • Płetwonurek Trimiksowy (PT1)
 • Płetwonurek Trimiksowy w Konfiguracji Bocznej (PT1KB)
 • Płetwonurek Trimiksowy (PT1S) (program skrócony)
 • Płetwonurek Trimiksowy w Konfiguracji Bocznej (PT1KBS) (program skrócony)
 • Zaawansowany Płetwonurek Trimiksowy (PT2)
 • Zaawansowany Płetwonurek Trimiksowy w Konfiguracji Bocznej (PT2KB)
 • Płetwonurek z SCR (PR)
 • Płetwonurek Jaskiniowy I-go stopnia(PJ1)
 • Płetwonurek Jaskiniowy II-go stopnia (PJ2)
 • Płetwonurek Jaskiniowy III-go stopnia (PJ3)
 • Przygotowanie mieszanin oddechowych (GB)
 • Zaawansowany Płetwonurek ze Skuterem (PS2)
 • Płetwonurek w Konfiguracji Bocznej (PKB)

Jeśli jesteś zainteresowany kursem nurkowania skontaktuj się  z nami♥

Autor artykułu „Kurs nurkowania – od zera do nurkowego mastera! P1,P2,P3 i inne.” Tomasz Biegaj

Kurs nurkowania - od zera do nurkowego mastera! P1,P2,P3 i inne.

Kurs nurkowania-kurs nurkowania podlodowego, jez. Kisajno 2012, autor: Paulina Szalewicz