Miasta Tajlandii – witamy w miejskiej dżungli!

 źródło: zbiory własne, autor: Dominik Kowalski

Tajlandia to nie tylko zielona dżungla w której biegają małpy. W tym egzotycznym kraju możemy również zanurzyć się w miejskiej dżungli w której miliony ludzi codziennie przelewają się przez wiecznie żywe i kolorowe ulice dużych miast. Ich architektura jest wyjątkowa i przytłaczająca. Po wyjściu z lotniska i zderzeniu z gwarem nadużywanych klaksonów, wysoką temperaturą, zapachem i chaotycznym ruchem każdy europejczyk przeżywa mini szok, który przechodzi po około 1,5 dnia. Miasta Tajlandii to mieszanka różnych kultur i stylów.

Architektura nowoczesna przeplata się z tradycyjną, hinduistyczna z buddyjską i muzułmańską. Tajowie są dumni z faktu iż NIGDY nie byli kolonią. Wszyscy ich sąsiedzi na dłużej lub krócej byli kolonizowani przez Wielką Brytanię lub Francję. Oczywiście Tajowie byli zmuszeni do bliskich kontaktów z rządami zachodnich mocarstw. Na szczęście dzięki ich Królowi i prowadzonej przez niego polityce do dziś szczycą się wolnością. Próbuję tą ich dumą tłumaczyć powód tak wielkiej ich niechęci do nauki języków obcych… Wracając do tematu, miasta Tajlandii są miksem różnych wpływów i kultur.

Miasta Tajlandii-witamy w miejskiej dżungli!

China Town w Bangkoku autor zdjęcia: Dominik Kowalski( Luty 2014)

Północ-Chiang Mai – Warto się zgubić!

Na północy kraju grzechem byłoby nieodwiedzenie dawnej stolicy Królestwa Lan Na – miasta Chiang Mai. Dziesiątki buddyjskich świątyń, pałaców, a niemal wszystkie zbudowane w stylu birmańskim, który cechują pastelowe kolory, nisko opadające dachy i ogromna liczba rzeźb w drewnie. Nocne stragany i na pierwszy rzut oka niskie ceny przyciągają wszystkie amatorki okazji zakupowych, bluzeczki, spódnice, itd. itd., ale tygryski też znajdą coś dla siebie, oprócz zimnego piwa stoiska z przepysznym ulicznym jedzeniem. Super skomunikowane- drogi, kolej i międzynarodowe lotnisko.

Północno-Wschodnia Tajlandia zwana Issanem to raj dla osób ceniących podróżowanie do miejsc mało turystycznych, małe i średnie miasta urzekają lokalnym klimatem tuż przy autostradzie „Przyjaźni”. Łączy Bangkok z Laosem, wybudowana przez USA z czystej przyjaźni… i wojny z Wietnamem. W lasach tego regionu znajdują się Khmerskie świątynie które są pozostałością po imperium ludu żyjącego 1000 lat temu ze stolicą w dzisiejszej Kambodży w mieście Siem Reap.

Bangkok – Miasto aniołów, kaca i…

Centrum Kraju to Bangkok. Ciekawostką na temat stolicy jest jej nazwa, Bangkok to tylko skrót, w pełnej formie brzmi ona: Krungthepmaha-nakhon Amonratankosin Mahintharayutthaya Mahadilokhop Nophosin Ratchathaniburirom Udomrathainiwetmahasa Amonphiman Awatansathit Sakkathatiya Witsanukamprasit co oznacza: „Miasto Aniołów, Wielkie Miasto Nieśmiertelnych, Wspaniałe Miasto Dziewięciu Klejnotów, Siedziba Króla, Miasto Królewskich Pałaców, Dom Wcielonych Bogów, Założone przez  Visvakarmana  na rozkaz Indry”. Jest to najdłuższa na świecie nazwa miasta, Tajowie w życiu codziennym zazwyczaj używają nazwy Miasto Aniołów. Bangkok został stolicą w 1782 r.,  założony przez Króla Ramy I. Położenie nad rzeką Chao Phraya miało utrudnić agresorom zdobycie miasta. Od lat 50 XX w. trwa ciągły, nieregulowany rozwój miasta. Wielkie wieżowce, centra handlowe, budynki mieszkalne, węzły drogowe, lokalne stragany są ze sobą splecione w chaotyczny porządek stolicy. Metropolia liczy sobie około 8 mln mieszkańców.

Serce Bangkoku, te kulturalne.

Sercem Bangkoku jest wyspa Rattanakosin. Znajduje się tam zabytkowe królewskie Stare Miasto, Wielki Pałac, światynie Wat Suthat, Wat Phra Kaeo, Muzeum Narodowe oraz Galeria Narodowa. Wielki Pałac Królewski i świątynia Wat Phra Kaeo należą do zabytków zaliczanych do cudów Azji. Oszałamiają swoją architekturą i dokładnością wykonania. Możemy zobaczyć tam Szmaragdowego Buddę, najważniejszy posąg Buddy w Tajlandii, który dla jego wyznawców tej religii jest symbolem mocy i oświecenia. Wiele buddyjskich ołtarzy gdzie można podziwiać malowidła oraz pozostałości z ciała Buddy (kawałek mostka z piersi), złotych posągów i wiele innych antropogenicznych walorów. Muzeum Narodowe jest największe w Tajlandii i w przystępny sposób przedstawia historię Buddyzmu i rodów Królewskich w kraju.

Wychodząc po za historyczne centrum miasta, na południe od Pałacu znajduje się Chińska Dzielnica, która jest jedną z najstarszych dzielnic miasta. Znajdziemy tam wiele taoistycznych świątyń oraz kupieckich bazarów. W dniu dzisiejszym tajska gospodarka opiera się głównie na chińskich inwestycjach. W kilkanaście minut z Chin możemy przenieść się do Indii, czyli Dzielnicy Małe Indie gdzie turyści mogą podziwiać hinduski styl architektoniczny czerpiący ze stylu kolonialnego. Jeśli zastanawiasz się jak przemieszczać się po Bangkoku przeczytaj artykuł o środkach komunikacji dostępnych w miastach Tajlandii link.

Południe – Islam, orient i stragany.

Południe oraz dalekie południe Tajlandii to nie tylko piękne wysepki z tradycyjną zabudową. To również miasta w których przez gwar przebija się nawoływanie  Muzeina z pobliskiego Meczetu. Wielkie posągi Buddy i nocne targi zaspokoją każdą osobę żądną cywilizacji przed wyjazdem na wyspy. Lotniska międzynarodowe na Phukecie i w Krabi.

Miasta Tajlandii-witamy w miejskiej dżungli!

Kompleks pałacowy Bangkoku autor zdjęcia: Dominik Kowalski( Luty 2014).

autor artykułu „Miasta Tajlandii-witamy w miejskiej dżungli!”Tomek Biegaj