Nurkowanie Koh Samui i okolice – krótko i na temat.

Nurkowanie Koh Samui i okolice-krótko i na temat.

Nurkowanie Koh Samui. Źródło: http://www.kohphangan.it/sitiperleimmersioni.html 21.05.2015

Szansa na rekiny, ale do oh i ah daleko.

Nurkowanie Koh Samui – najbliżej na południe od Bangkoku w wodach Zatoki Tajlandzkiej znajduje się Archipelag Koh Samui. Jest to ogromna wyspa z malutkimi „satelitami”. Powierzchnia około 247 km2, bogata w piaszczyste plaże z palmami kokosowymi i turkusowe zatoki. Turystyka nurkowa rozwija się w powolnym tempie ze względu na małą atrakcyjność walorów przyrodniczych w porównaniu do wysp Morza Andamańskiego.

Nurkowie uskarżają się na małą przejrzystość wody (średnio około 8-9 metrów), uboga jak na ten rejon formacja skalna i mały wybór miejsc nurkowych. Podobnie rzecz ma się do pobliskiej wyspy Koh Phangan, gdzie jedyną atrakcją przyrodniczą jest występowanie rekinów żarłaczy tępogłowych. Są to agresywne ryby, które wzbudzają zainteresowanie turystów.

W regionie Koh Samui znajduje się wyspa Koh Tao (21 km2), która w ostatnich latach dzięki renomowanemu wśród podróżników z plecakami przewodnikowi „Lonely Planet” stała się ‘mekką’ i światowym centrum rekreacyjnych i profesjonalnych kursów nurkowych. Tłumacząc na język polski jest to Wyspa Żółwi, nazwana tak ze względu na występujące tam niegdyś licznie żółwie morskie. W porównaniu do Koh Samui i Phangan występują ciekawe formacje skalne, wąwozy na głębokościach do 30 m, pionowe ścianki, kanały. Oprócz żółwi występują wielkie ławice lucjana bengalskiego, pojedyncze szkaradnice oraz rekiny rafowe. Niestety przesycenie rynku turystycznego, tysiące niedoświadczonych płetwonurków na wyspie spowodowało, iż wszystkie wyjątkowe zwierzęta omijają wody archipelagu zabierając regionowi wiele walorów przyrodniczych.

Zapraszam na bloga gdzie znajdziesz więcej ciekawych artykułów.

autor artykułu „Nurkowanie Koh Samui i okolice-krótko i na temat.” Tomasz Biegaj