Pytania Tajlandia-Wasze Pytania na temat podróży-Tajlandia i konkretne odpowiedzi.

Pytania na temat podróży-Tajlandia-Co? Gdzie? Z kim? I jak?

Oto zbiór losowych pytań zadanych przez Was i moje szczere i konkretne odpowiedzi:

Jakie są mniej więcej koszty busów Krabi-Koh Lanta, Phuket-Khao Sok, Khao Sok-Khao Lak itp. czy są to raczej groszowe sprawy czy trzeba liczyć trochę więcej?

Koszty są w większości ustalane przez pracownika biura w którym będziecie je kupować. Popatrzy na was i ustali cenę. Czasami rozrzut cen może być duży dlatego trzeba spytać w kilku miejscach i się targować, chyba że traficie na miejsce gdzie już są twarde cenniki z normalnymi cenami.

Krabi → Koh Lanta, na lotnisku będą chcieli ok. 450 lub 500 THB za osobę, to dużo, można przejechać za 350, a z fuksem za 300 THB, jeśli jest was większa grupa czyli ok. 7 osób to bez problemu załatwię wam prywatnego busa gdzie na głowę wyjdzie ok. 350- 400 THB.  Jeśli jest was mniej to mogę zarezerwować wam miejscówkę w normalnym rejsowym busie, ceny jak wyżej, uwaga po 17 tylko busy prywatne.

Phuket → Khao Sok ok. 400THB/osoba.

Khao Sok → Khao Lak , taniej bo to blisko pewnie ok. 200 na głowęJakie są mniej więcej koszty łodzi Koh Lanta-Phi Phi, Phi Phi-Phuket itp.?
Koh Lanta → Phi Phi ok. 200 THB na głowę

Phi → Phi  Phuket ok. 350THB na głowę

Wasze Pytania na temat podróży-Tajlandia i moje konkretne odpowiedzi.

Pytania na temat podróży-Tajlandia – czekamy na wasze! Khao Sok 2014, autor: Dominik Kowalski

Czy busy i łodzie mają jakieś określone terminy/godziny kursowania – chodzi mi o to czy są np. 2 na dzień i jesteśmy w d@#$e jak nie zdążymy czy raczej się tym nie martwić?Krabi-Koh Lanta.

Busy mają mniej więcej ustalone godziny, ale tak naprawdę startują kiedy mają już komplet, nie ma jako takiego dworca, zatrzymują się tam gdzie każe im wasz agent z agencji turystycznej. Jeżdżą często i są bezpieczne(zależy od kierowcy), ale najlepiej zarezerwować miejsce minimalnie dzień wcześniej.

Łodzie mają ustalone godziny startów, macie dwie, a w sumie to trzy opcje do wyboru. Pierwsza Speed boat, czyli szybka łódź, która w ok. 50 minut przewiezie was między wyspami, ale jest to opcja za ok. 800THB i w przypadku fali 90% waszej grupy zwróci śniadanie i obiad z ostatnich 3 dni, zaufajcie mi wiem o czym mówię:) Druga opcja to duża łódź, którą polecam, taki mini szybki prom, płynie około 2h, kosztuje ok. 350THB i pływa między Lanta-Phi Phi- Phuket w wysokim sezonie 3-4 razy na dzień. Trzecia opcja dla hardkorów to long boat, czyli tradycyjna tajska łódka, w sumie wolna, mokro, i ZAJEBIŚCIE niebezpiecznie na DALEKICH trasach, tanio, ale nie polecam chyba że chcecie przeżyć, przygodę, ja chciałem i zaufajcie mi, wy  NIE CHCECIE. Jeśli wszystko sobie zaplanujecie to nie będziecie mieli problemu z przejazdami.

Wasze Pytania na temat podróży-Tajlandia i moje konkretne odpowiedzi.

Pytania na temat podróży-Tajlandia. W drodze do Khao Sok. 2014, autor zdjęcia: Dominik Kowalski

Jaki jest koszt pobytu, noclegów w Khao Sok? I co robić tam 3 dzień ?Jakie są warunki noclegowe w Khao Sok (wioska i jezioro)? Zastanawiam się czy brać z Polski lub kupić na miejscu moskitierę? Rozumiem, że w wiosce coś do jedzenia kupimy ale na jeziorze już niekoniecznie, więc czy trzeba będzie zaopatrzyć się w prowiant i alkohol ? No i  jeszcze może głupie pytanie. Interesuje mnie kwestia toalet i ew. prysznica w tym miejscu?

Cena za Khao Sok, z tego co pamiętam, w tym miejscu do którego zawsze jeżdżę ja i moi znajomi kosztowało: ok. 500 THB-pierwsza noc w wiosce w bungalowie na wysokich betonowych palach, z bardzo dobrymi warunkami, łazienka itd. Mają też takie za 200THB, ale dziewczyny chyba nie ogarną….

Drugi dzień rano, po śniadaniu zawożą was do portu, pakują na tradycyjne tajskie łodzie z plecakami (jeśli macie ogromne bagaże nie bójcie zostawić się ich w wiosce) i waszymi zapasami (jedzenie i alkohol) i dzida dzikim jeziorem ok. 2 godziny, widoki jak z filmu Jurassic Park, Bungalowy unoszą się na wodzie, jest ich chyba 8, tam do waszej dyspozycji kajaki. Jest toaleta i prysznic z czysta wodą z jeziora, powiem tak byłem tam z grupami w których były dziewczyny „miastowe” i dały radę, uwaga tam nie ma zasięgu, prądu itd., mają agregat, ale wyłączają po 21. Widok rozgwieżdżonego nieba w dżungli zastąpi tablety idealnie.

Pierwszego dnia na jeziorze, macie super obiad, później objazdówka łodziami po dżungli, później mega kolacja z ryb, później co kto chce, czyli integracja, rano przed śniadaniem rejs po zamglonym jeziorze, po śniadaniu rejs do dżungli, spacer ok. 2h i przejście przez jaskinię o dł. ok. 1 km, meeeega. Powrót do bungalowu i po obiedzie dzida do portu i tam wasza decyzja albo zawożą was na przystanek autobusowy albo zjeżdżacie do wioski i następnego dnia rano pakujecie się w busa.

Cena: jeszcze rok temu(2016) było to coś ok. 2500- 3000 THB za osobę- wyżywienie, transport, rejsy, dodatkowy koszt to alkohol który tam sprzedają, ale możecie tez zapasy zrobić wcześniej choć z tego co pamiętam nie przycinają jakoś strasznie na cenach.

Moskitiera?

Hmm nie widziałem tam ani jednego komara ale dla lepszego komfortu psychicznego możecie jakąś wziąć, ja nie mam nigdy i jeszcze żyję.

Wasze Pytania na temat podróży-Tajlandia i moje konkretne odpowiedzi.

Pytania na temat podróży-Tajlandia. Pływające domki w praku Khao Sok. 2014, autor: Dominik Kowalski

Pytania na temat podróży-Tajlandia cd. Czy gdybyśmy zdecydowali się na Symilany to czy nocuje się w Khao Lak i tylko wypływa łodzią na nury czy nocuje się bezpośrednio na wyspie?

Similany to nie są wyspy na których można spać, to park narodowy w sumie pod wodą, więc albo śpicie w Khao lak albo płyniecie na krótkie safari. Dokładnie nie wiem jak to tam wygląda ale mogę podpytać kumpla Czecha który tam pracuje i czasami razem wódkę pijemy.

Czy nury i ew. pobyt na Symilanach to droga impreza?

Droga. ZA 3-5 dni safari może być nawet około 2000 zł.

 Czy noclegi w Kambodży, Kuala Lumpur, Bangkoku jak i innych miejscach rezerwować przed wyjazdem czy lepiej na miejscu?

W Kambodży- wcześniej bloking.com albo agoda, jeśli zdecydujecie się na to co wam poleciłem w Siem Raep, to mogę wam taniej załatwić.

Kuala Lumppur- booking.com lub agoda, często w necie taniej niż z ulicy.

Bangkok- podałem wam namiar w przewodniku na najlepszą miejscówkę w Bkk. Khao Sok ja wam mogę ogarnąć bo znam ich dobrze. Na Lancie nic przez Internet bo zawsze drogo, ja wam mogę załatwić trochę taniej i wybiorę dobrą miejscówkę blisko plaży. Na phi phi nie wiem i na phu kecie nie wiem.

Wasze Pytania na temat podróży-Tajlandia i moje konkretne odpowiedzi.

Pytania na temat podróży-Tajlandia. Wincyj pytań! Wincyj! Ko Lanta 2014, autor: Dominik Kowalski

Na jakich stronach rezerwować loty? Cena 144 zł z bagażem – jaki to przewoźnik i ile kg bagażu w to wchodzi?  Ja znalazłam AirAsia dziś za 168 zł z bagażem 25 kg ale przy wyborze 1 osoby gdy wybrałam dla 2 a potem dla 6 osób ceny skoczyły odpowiednio na 188 i 202 zł od osoby ;(

Z dnia na dzień ceny się zmieniają, im częściej będziesz sprawdzać tym bardziej program je podbija do góry, SPRAWDZAJCIE CENY BILETÓW NA OKNIE INCOGNITO, oprócz Air Asia sprawdzajcie Nok Air, Lion Air, Thai Airways.

Czy w miejscach w których będziemy  (Krabi, Koh Lanta,  Phi Phi, Phuket, Khao Sok, Khao Lak, Symilany) może być problem z netem?

Krabi- nie ma problemu.

Koh Lanta- nie ma problemu, ale czasami są przerwy w dostawie prądu na godzinę, zdarza się to raz na dwa tygodnie i przy większej burzy.

Phi Phi- tak samo jak Koh Lanta.

Phuket- nie ma problemu.

Khao Sok- w wiosce jakiś jest, na jeziorze NIE MA SZANS NA NETA.

Khao Lak- nie ma problemu.

Similany- tam mieszkać się nia da, a na safari może coś mają ale wątpi.

Jak wygląda płatność  kartą i dostępność bankomatów w miejscach w których będziemy. Zastanawiam się czy raczej mieć fizycznie więcej  gotówki czy będzie można bezproblemowo wypłacać z bankomatów?

Bankomaty są WSZĘDZIE, na wyspach bez problemu. Jedyne miejsce gdzie nie ma to Khao Sok jezioro. Są to bankomaty ATM, nie ważne jaki kolor każdy wam wyda THB. Za każdym razem kiedy wybieracie gotówkę płacicie 150 lub 180 THB prowizji + to co wasz bank ściąga, a ściąga nieźle bo przewalutowanie jest z THB na $, a potem na PLN, więc warto mieć np. kartę w dolarach. Ja mam z kantoru walutowego Aliora. Nie nastawiajcie się na płacenie kartą. Ja nigdy kartą w Tajsku nie płaciłem bo albo nie obsługują kart albo narzucają 10-15% prowizji z całej sumy.Ja zawsze zabieram euro albo $ i wymieniam, a jak się skończy to bankomat.

Czy brać ze sobą moskitierę ?

W niektórych noclegowniach są, ogólnie nie ma Febry, może zaplątać się Denga, ale raczej w porze suchej nie ma. Dla lepszego samopoczucia weźcie jak chcecie, ale ogólnie nie ma takiej potrzeby.

Wasze Pytania na temat podróży do Tajlandii i moje konkretne odpowiedzi.

Pytania na temat podróży-Tajlandia. Po dyskusji czas na tajski alkohol!Koh Lanta 2014, autor: Dominik Kowalski

autor artykułu „Wasze Pytania na temat podróży-Tajlandia i moje konkretne odpowiedzi.” Tomasz Biegaj