Wyspa Koh Lanta-krótki przewodnik po wyspie, która była dla mnie domem.

Wyspa Koh Lanta jest pięknym kawałkiem ziemi wyrwanym z lądu. Traktujemy to miejsce jako ucieczkę od europejskiej codzienności. Życie tu toczy się powoli ze zrywami spontaniczności. Koh Lanta jest wyjątkowa nie tylko ze względu na położenie, ludzi i ogólny klimat. Ta wyspa ma jeszcze tą iskierkę boskości, która ciągle przeciwstawia się masowej turystyce.

Wyspa Koh Lanta-przewodnik po wyspie, która była dla mnie domem.

Miasteczko Ban Saladan, wyspa Koh Lanta, autor zdjęcia: Dominik Kowalski (luty 2014)

Wyspa Koh Lanta-Przewodnik

Koh Lanta Yai nie jest ani ogromna ani mała, jest w sam raz. Ma 30 km długości i 6 km szerokości, średnio. Idealnie na całodniowe wycieczki skuterem. Położona jest ok 75 km od lotniska w Krabi, połączona dwoma przeprawami promowymi ze stałym lądem. Na północy wyspy znajduje się miasteczko turystyczne Ban Saladan w którym znajdziemy nocny targ, lokalne sklepy, restauracje, port i małe hostele. Wyruszając drogą na południe po zachodniej jej stronie, będziemy mijać sklepy, meczety, bary karaoke, sklepiki, knajpki, resorty małe i duże, brak agresywnych dużych zabudowań. Nie znajdziecie tu ogromnych hoteli i rozbudowanych resortów. Lokalni włodarze są bardzo mądrzy i nie doprowadzają do głupiej polityki budowlanej dzięki czemu zachowują oryginalność wyspy. Im dalej na południe tym mniej zabudowań zauważymy, ostatnie 10 km to droga po dużych wzniesieniach z pięknymi widokami. Przed wjazdem do parku narodowego na południowym krańcu można wybrać się na spacer po dżungli do wodospadów i jaskiń, pokarmić słonie i małpy.

Najlepszym punktem tej wyprawy jest możliwość odkrycia dużych piaszczystych plaż, całkowicie pustych nawet w wysokim sezonie! Kiedy przeskoczymy wschodnią część wyspy, przeniesiemy się do innego świata, muzułmańska, malajska, wyspiarska prowincja, ze starym miastem zniszczonym podczas Tsunami w 2004r Nie ma tam plaż, ale dzika dżungla, widoki upraw kauczuku i pasących się bawołów zauroczy każdego. Po zwiedzeniu świątyni buddyjskiej (która znajduje się z muzułmańskim miasteczku) przyjdzie czas na rejs po dzikich lasach namorzynowych i kolację na wodzie…W wolny dzień można wybrać się na nurkowanie na pobliskich wyspach, dokładny opis tych miejsc znajdziecie TU.

Wyspa Koh Lanta-krótki przewodnik po wyspie, która była dla mnie domem.

Typowy wypoczynek na jednej z plaż, wyspa Koh Lanta, autor zdjęcia: Dominik Kowalski (luty2014)

Wyspa Koh Lanta-informacje ogólne.

Lokalsi to głównie muzułmanie, ale nie tacy jakich widzimy w ekranach tv. Są to ludzi mili, bardzo tolerancyjni. Obok meczetów są świątynie buddyjskie, jest nawet jeden kościół!, są monopolowe w których sprzedają kobiety w burkach, a na przeciwko bary karaoke z Lady Boyami🙂 i wszystko jakoś funkcjonuje. Oczywiście wszystko musi jednak być zachowane z umiarem i musimy uszanować ich kulturę dlatego też bardzo niewskazane jest chodzenie po za plażą w strojach kąpielowych, mężczyźni powinni być zawsze w koszulce i spodenkach, a kobiety jakoś zasłonięte. W bardzo złym tonie jest opalanie toples lub w stringach, czego ja nie rozumiem, ale szanuję bo muszę🙂 Buddyści,którzy pochodzą z północy i przyjeżdżają na wyspę za pracą są non stop uśmiechnięci i radośni, taka kultura:)

Wyspa Koh Lanta-krótki przewodnik po wyspie, która była dla mnie domem.

Lokalsi po wschodniej stronie wyspy wypoczywają cały czas, autor zdjęcia: Dominik Kowalski (luty 2014)

Na wyspie nie ma Rosjan(oczywiście ich lubię i nie mówię o wszystkich ale….), a jeśli są to bardzo mało. Klimat im nie pasuje, jest sielsko, nie ma drogich sklepów, wielkich dyskotek itd., jest to duży plus:) Jest wielu obywateli krajów skandynawskich, Szwedzi mają tu nawet swoją małą kolonię, 3 szkoły i przedszkola. Jest sporo Francuzów, Niemców, Kanadyjczyków, Czechów i mało polaków, ale to pewnie się zmieni..:)

Bankomaty są i to dużo, na każdym roku sklepy spożywcze ze wszystkim otwarte 24/7, a nazywają się 7/11. Restauracje pyszne i bezpieczne, na plażach, ulicach, wszędzie, polecam owoce morza! Są apteki, transport tuk tukowy, wypożyczalnie skuterów i bazy nurkowe. Organizujemy polskojęzyczne wycieczki dookoła wyspy. Zapraszamy!!!

Wyspa Koh Lanta-krótki przewodnik po wyspie, która była dla mnie domem.

Nasza Plaża, wyspa Koh Lanta autor zdjęcia: Bianka Czykier-Biegaj (marzec 2015)

 

Wyspa Koh Lanta-krótki przewodnik po wyspie, która była dla mnie domem.

Ryby na jednym z kilku targów. Wyspa Koh Lanta, 2014, autor:Dominik Kowalski

 

Wyspa Koh Lanta-krótki przewodnik po wyspie, która była dla mnie domem.

Fire show w najpopularniejszym barze na plaży Klong Dao. Wyspa Koh Lanta 2014, autor:Dominik Kowalski

autor artykułu „Wyspa Koh Lanta-krótki przewodnik po wyspie, która była dla mnie domem.” Tomasz Biegaj